Opinia biegłego ma charakter opiniotwórczy, podnosząc wiarygodność publikowanych danych finansowych. Jaka dokładnie jest rola biegłego oraz jego zadania?
dr ANDRÉ HELIN
prezes BDO Numerica
Podstawowym celem badania na podstawie ustawy o rachunkowości jest wydanie przez biegłego rewidenta pisemnej, uzasadnionej opinii o prawidłowości i rzetelności zbadanego sprawozdania finansowego, czyli jego zgodności z istniejącymi przepisami w zakresie rachunkowości, finansów, praw podatków i praw cywilno-handlowych. Przez jasność i rzetelność należy rozumieć, że sprawozdanie finansowe w sposób pełny, uczciwy i dokładny przedstawia obraz osiągniętych wyników za okres objęty badaniem oraz sytuacji majątkowej i finansowej badanej jednostki na dzień kończący rok obrotowy.
Oprócz sprawozdania finansowego biegły rewident ocenia inne informacje finansowe pochodzące z innych źródeł. Do takich informacji należą: sprawozdanie z działalności jednostki, prospekty emisyjne, publikowane wskaźniki finansowe, plany inwestycyjne i finansowe, sprawozdania GUS oraz wszystkie inne informacje często podawane równolegle z rocznym sprawozdaniem finansowym. Znaczna część takich informacji, zwłaszcza ta wychodząca poza obręb sprawozdania finansowego, w myśl przepisów ustawy o rachunkowości nie jest objęta badaniem biegłego z wyjątkiem obowiązkowej oceny sprawozdania z działalności jednostki. Niemniej jednak biegły powinien jako minimum upewnić się, że te informacje są spójne z danymi sprawozdania finansowego i że w sposób rzetelny odpowiadają aktualnej sytuacji finansowej i możliwościom rozwojowym jednostki.
Biegli rewidenci stosują powszechnie przyjęte metody badania, do których należą badanie metodą systemową, analityczną lub metodą transakcyjną. W praktyce biegły wykorzystuje wszystkie te metody badania, dostosowując je w zależności od wcześniejszej analizy ryzyka i ustalonych kryteriów istotności. Na podstawie zebranych informacji o strukturze prawnej i organizacyjnej badanej jednostki, zastosowanych zasad rachunkowości, jakości systemu kontroli wewnętrznej, wstępnie ustalonego ryzyka i poziomu istotności, ocenia poszczególne obszary, w następstwie całe sprawozdanie finansowe.
Biegły rewident, wydając opinię o rzetelności i prawidłowości danych, powinien krytycznie ocenić zastosowane przez przedsiębiorstwo zasady rachunkowości w odniesieniu do charakteru działalności gospodarczej jednostki, wielkości i rodzaju posiadanych zasobów oraz możliwości poprawnej interpretacji sprawozdania finansowego przez szeroki krąg odbiorców, jakim są akcjonariusze albo udziałowcy, instytucje finansowe, kontrahenci, organy podatkowe.
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama