Łukasz Adamczyk
doradca podatkowy, Grupa Gumułka - Kancelaria Prawa Finansowego
Przepisy nie przewidują możliwości przejścia numeru identyfikacji podatkowej na spółkę komunalną powstałą z przekształcenia komunalnego zakładu budżetowego. Komunalny zakład budżetowy jest formą organizacyjno-prawną, przez którą jednostka samorządu terytorialnego prowadzi gospodarkę komunalną, obejmującą zadania o charakterze użyteczności publicznej, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności, w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o gospodarce komunalnej, organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego mogą powoływać, likwidować lub przekształcać komunalne zakłady budżetowe zgodnie z przepisami ustawy oraz przepisami ustawy o finansach publicznych.
Sukcesję prawną w zakresie praw i obowiązków podatkowych w przypadku przekształcenia podatników normuje Ordynacja podatkowa. Zgodnie z art. 93a par. 1 Ordynacji podatkowej, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku: przekształcenia innej osoby prawnej, przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Na mocy art. 93b Ordynacji podatkowej, przepis powyższy stosuje się odpowiednio do łączenia się i przekształceń komunalnych zakładów budżetowych. Z powyższego wynika, że przekształcenie komunalnego zakładu budżetowego w komunalną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, skutkuje w sferze podatkowej sukcesją uniwersalną, czyli przejściem całości praw i obowiązków podatkowych, dotychczas przysługujących komunalnemu zakładowi budżetowemu na jego następcę prawnego. Z uwagi na fakt, że sukcesji podlegają wszelkie prawa i obowiązki poprzednika, prawo do odliczenia podatku naliczonego nabyte przez komunalny zakład budżetowy podlega sukcesji prawnopodatkowej i przechodzi na następcę prawnego.
Kwestię przejścia numeru identyfikacji podatkowej reguluje ustawa o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Zgodnie z art. 12 wyżej wymienionej ustawy, NIP nadany podatnikowi co do zasady, nie przechodzi na następcę prawnego, z wyjątkiem: przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa lub przedsiębiorstwa komunalnego w jednoosobową spółkę gminy, przekształcenia spółki cywilnej w spółkę handlową lub spółki handlowej w inną spółkę handlową.
Z powyższego wynika, że ustawodawca nie przewiduje przejścia numeru identyfikacji podatkowej na spółkę komunalną powstałą z przekształcenia komunalnego zakładu budżetowego. Spółka powstała z przekształcenia komunalnego zakładu budżetowego powinna wystąpić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o nadanie numeru identyfikacji podatkowej.
(ŁZ)
PODSTAWA PRAWNA
■ Art. 12 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 269, poz. 2681 z późn. zm.).
■ Art. 6 ust. 1 ustawy z 20 grudnia 1996 r. o gospodarce komunalnej (Dz.U. z 1997 r. nr 9, poz. 43 z późn. zm.).
■ Art. 93a-93b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).