Przywódcy państw UE zwrócą się w piątek do Komisji Europejskiej o zbadanie możliwości wprowadzenia zmian podatkowych, które złagodziłyby skutki wzrostu cen paliw płynnych - poinformował Reuters, powołując się na projekt komunikatu z brukselskiego szczytu UE.

"Rada Europejska zaprasza Komisję do sprawdzenia możliwości przedsięwzięć podatkowych, które złagodziłyby skutki nagłego wzrostu cen ropy i złożenia raportu przed październikowym szczytem Rady Europejskiej" - głosi projekt dokumentu.

W tekście nie wymieniono jednak, o jakie konkretne przedsięwzięcia mogłoby chodzić. Prezydent Francji Nicolas Sarkozy zaproponował pod koniec maja obniżenie podatku VAT od paliw płynnych w całej Unii Europejskiej, Włochy planują opodatkowanie nadzwyczajnych zysków koncernów naftowych, zaś Austria chce, by UE obłożyła specjalnym podatkiem spekulowanie surowcami.

"Można rozważyć przedsięwzięcia, łagodzące skutki wysokich cen ropy dla uboższych grup ludności, ale powinny one być krótkoterminowe i skierowane na konkretne cele. Należy unikać zakłócających interwencji fiskalnych i innych o charakterze politycznym, bowiem zapobiegają one niezbędnemu dostosowaniu się czynników życia gospodarczego" - czytamy w projekcie komunikatu szczytu UE.

Niemcy, Szwecja, Dania i unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs skrytykowali propozycję Sarkozy'ego w sprawie obniżenia podatku VAT na paliwa. Jak powiedział Reuterowi jeden z uczestników szczytu UE, skierowanie do Komisji Europejskiej prośby o rozważenie tego rodzaju środków służy ratowaniu prestiżu prezydenta Francji, ale do niczego nie doprowadzi.

Cytowany przez agencję Reutera tekst wzywa do zacieśnienia współpracy państw eksportujących i importujących ropę "by zapewnić lepsze reagowanie dostawami na zapotrzebowanie rynku oraz poprawić warunki ramowe dla inwestowania w eksplorację złóż ropy, jej produkcję, potencjał rafineryjny i alternatywne źródła energii".