Przedsiębiorcy zagraniczni prowadzący działalność w Polsce w postaci oddziałów, przedstawicielstw czy choćby uzyskujący na terenie naszego kraju przychody powinni pamiętać, że ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza generalnie zasadę opodatkowania tych przychodów/dochodów czy to podatkiem dochodowym zryczałtowanym, czy też obliczonym według ogólnych zasad. Jak wyglądają rozliczenia podatkowe zakładu przedsiębiorcy zagranicznego w Polsce?

ROBERT PASTERNAK
partner Deloitte
Opodatkowania można uniknąć lub płacić podatek w mniejszej wysokości wyłącznie w przypadku, gdy umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowaniu, której Polska jest stroną, zawarta z krajem będącym siedzibą przedsiębiorcy zagranicznego, stanowi inaczej.
Kwestia opodatkowania działalności przedsiębiorstw zagranicznych podatkiem dochodowym w Polsce doczekała się już dosyć szerokiego komentarza organów podatkowych w postaci interpretacji podatkowych. Jednym z często poruszanych w interpretacjach tematów jest zagadnienie ewentualnego powstania i opodatkowania na terenie Polski tego zakładu przedsiębiorcy zagranicznego. Zakład to według umów stała placówka przedsiębiorcy zagranicznego, przez którą częściowo lub całkowicie prowadzona jest jego działalność. Zakładem może być przykładowo biuro, fabryka, warsztat, kopalnia czy miejsce budowy. Umowy przewidują wyjątki, że zakładu nie stanowią pewne placówki, np. które służą wyłącznie do: składowania, wystawiania lub wydawania dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa; utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu przerobu przez inne przedsiębiorstwo; utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa; utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia dla przedsiębiorstwa jakiejkolwiek innej działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym, lub utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia któregokolwiek z rodzaju działalności, o jakich mowa wyżej pod warunkiem jednak, że całkowita działalność tej placówki, wynikająca z takiego połączenia rodzajów działalności, ma charakter przygotowawczy lub pomocniczy.
Zarówno sama definicja zakładu, jak i wyjątki mogą różnić się nieznacznie w zależności do konkretnej umowy, dlatego też niezbędne jest dokładne zapoznanie się każdorazowo z daną umową.
Not. EM
Robert Pasternak, partner Deloitte / DGP