ORZECZENIE
Przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie zapadł korzystny dla podatników wyrok w sprawie, w której organy podatkowe odmówiły zwrotu nadpłaty podatku, powołując się wyłącznie na braki formalne wniosku podatnika.
Stan faktyczny sprawy sięga 2005 roku, w którym kilka spółek z grupy zajmującej się świadczeniem usług finansowych z ostrożności zdecydowało się na zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych od nabycia wierzytelności. Jednocześnie jedna ze spółek wystąpiła o wydanie interpretacji, wskazując, że ponieważ transakcje odbywały się w ramach działalności gospodarczej, podlegały VAT a nie podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W tej sprawie, wskutek skargi spółki w 2007 roku WSA w Warszawie potwierdził, że w przedstawionych okolicznościach podatek został zapłacony nienależnie.
Wyrok sądu stał się podstawą do wystąpienia o stwierdzenie nadpłaty. Organy podatkowe odmówiły jednak wydania w sprawie decyzji, domagając się podpisanych przez obie strony transakcji korekt deklaracji PCC-1 i wykazania w nich 0 zł podatku. Ponieważ spółka nie była w stanie zapewnić podpisów kontrahenta, organy odmówiły rozpatrzenia wniosku. WSA w Warszawie uznał działania organów za bezprawne.
Sygn. akt III SA/Wa 580/08
OPINIA
MAREK GIZICKI,
doradca podatkowy, menedżer w dziale doradztwa podatkowego Ernst & Young
Wyrok jest przykładną reakcją sądu na działania organów utrudniające podatnikom uzyskanie zwrotu nadpłaty. Sąd potwierdził, że wymóg załączenia korekty deklaracji do wniosku o stwierdzenie nadpłaty nie dotyczy sytuacji, w których dana czynność w ogóle nie mieściła się w zakresie opodatkowania. Przede wszystkim na uwagę zasługuje pogląd sądu potwierdzający stanowisko prezentowane do tej pory w piśmiennictwie, że niedołączenie korekt nie czyni wniosku o stwierdzenie nadpłaty niedopuszczalnym, lecz zobowiązuje organ do wydania decyzji w sprawie nadpłaty.