Podatnik, który będzie chciał zapłacić podatek z konta zagranicznego, będzie musiał zrobić to odpowiednio wcześniej. Gdy pieniądze nie wpłyną na konto fiskusa w ciągu pięciu dni, powstanie zaległość.
ANALIZA
Projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przewiduje, że przy płaceniu podatku z konta zagranicznego datą zapłaty będzie data obciążenia rachunku podatnika, gdy pieniądze zostaną uznane na rachunku fiskusa w ciągu pięciu dni roboczych. Co to będzie oznaczać dla podatników?
- Doprowadzi to do powstania zaległości podatkowej w sytuacji, w której banki nie przekażą należności w ciągu pięciu dni roboczych do organu podatkowego, na co podatnik z reguły nie ma już wpływu - odpowiada Tomasz Rolewicz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.
Dodaje, że ważna jest tutaj weryfikacja przez podatnika terminu, w którym podatek faktycznie wpłynął na rachunek bankowy organu. W przypadku braku takiej weryfikacji podatnik może nie być świadomy istnienia zaległości i konieczności zapłaty dodatkowej kwoty odsetek i należności, bo to, co zapłacił, urząd zaliczy proporcjonalnie na zobowiązanie i narosłe odsetki.
Podatnik bez własnej winy może zostać zaliczony do grupy podatników zalegających z wpłatami podatku. Co więcej - odsetki od części podatku niepokrytej pierwotną wpłatą mogą dalej rosnąć. Zapewne nie będą to ogromne kwoty, ale sam brak zaległości jest dla podatnika często bardzo istotny.
- Z punktu widzenia podatnika proponowane rozwiązanie nie jest szczęśliwe. Po raz kolejny ryzyko zostało przerzucone na podatnika - podkreśla Tomasz Rolewicz.

Dług bez winy podatnika

Ewa Bujalska, doradca podatkowy w Kancelarii Prawnej White&Case, również podkreśla, że jeżeli nowy przepis o terminie zapłaty podatku wejdzie w życie, w przypadku przelewów z zagranicy może dojść do powstania zaległości podatkowej bez winy podatnika. Stanie się tak, gdy kwota podatku nie zostanie uznana na rachunku organu podatkowego w terminie pięciu dni od daty obciążenia rachunku podatnika. W związku z tym, sam fakt dotrzymania terminu płatności nie daje podatnikowi żadnej gwarancji, że jego zobowiązanie podatkowe wygaśnie.
- Aby tego uniknąć, należałoby postulować zmianę, że w każdym przypadku datą płatności podatku jest dzień obciążenia rachunku bankowego podatnika, zachowując analogiczną zasadę co przy płatnościach podatku w krajowym obrocie bezgotówkowym - proponuje Ewa Bujalska.

Zmiana ma swoje plusy

Wszelkie inicjatywy ustawodawcy, które mają na celu ułatwienie wywiązywania się z obowiązków nałożonych przepisami prawa podatkowego, należy pochwalić. Takiego zdania jest Michał Zdyb, ekspert podatkowy, który zauważa, że tak jest również w przypadku proponowanej zmiany w przepisach Ordynacji podatkowej. Również obecnie zapłata podatku z zagranicznego konta jest możliwa. Dzieje się tak, przykładowo, gdy osoba polskiego pochodzenia od lat mieszkająca za granicą zostaje podatnikiem podatku od spadków i darowizn w Polsce.
- W takich sytuacjach często zapłata podatku wynikającego z decyzji organu podatkowego następuje ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku bankowym podatnika prowadzonym przez zagraniczny bank - tłumaczy Michał Zdyb.
Wskazuje też, że rozsądne wydaje się wprowadzenie wyraźnej przesłanki, zgodnie z którą datą dokonania zapłaty podatku z zagranicznego konta skutkującą wygaśnięciem zobowiązania podatkowego będzie data obciążenia rachunku podatnika pod warunkiem jednak, że środki pieniężne zostaną uznane na rachunku urzędu skarbowego w ciągu pięciu dni roboczych.
- Proponowana zmiana może się okazać korzystna np. w sytuacji, gdy przed datą zapłaty podatku polski podatnik posiadający konto za granicą i przebywający w tym czasie poza Polską będzie chciał terminowo uregulować należny podatek, a nie będzie mógł skorzystać z rachunku bankowego prowadzonego przez polski bank - podsumowuje Michał Zdyb.