W Turcji rok podatkowy to rok kalendarzowy. Podatek dochodowy od osób fizycznych jest kalkulowany według progresywnej skali podatkowej po zastosowaniu określonych odliczeń i ulg podatkowych. Jak składać zeznania podatkowe w Turcji?
JOANNA NARKIEWICZ-TARŁOWSKA
starszy menedżer, doradca podatkowy w dziale doradztwa podatkowego w PricewaterhouseCoopers
Małżonkowie są zobowiązani do złożenia indywidualnych zeznań podatkowych. Ulgi podatkowe są przyznawane dla obojga małżonków osobno, jednak nie mogą one być przenoszone między małżonkami, jeśli dochód jednego z nich jest niewystarczający na zastosowanie pełnego odliczenia/ulgi.
Polak pracujący w Turcji będzie generalnie samodzielnie zobowiązany do przygotowania zeznania podatkowego oraz skalkulowania kwoty rocznego zobowiązania podatkowego za dany rok podatkowy.
Jednocześnie osoba nie będzie zobowiązana do złożenia rocznego zeznania podatkowego w Turcji, jeśli uzyskała dochód z następujących źródeł: rezydenci podatkowi - dochód poniżej wskazanego progu opodatkowania; dochód z pracy otrzymany od jednego pracodawcy, który został już opodatkowany w Turcji poprzez odciągnięcie podatku w miesięcznej liście płac; dochód z pracy otrzymany od kilku pracodawców, pod warunkiem że otrzymana płaca od drugiego i kolejnego pracodawcy nie przekroczyła kwoty 19 800 TRY w 2008 roku i gdzie taki dochód został już opodatkowany w Turcji poprzez odciągnięcie podatku w miesięcznej liście płac; dochód z pracy otrzymany od kilku pracodawców, dochód z ruchomych aktywów oraz nieruchomości, pod warunkiem że taki dochód został już opodatkowany w Turcji poprzez wcześniejsze potrącenie podatku oraz dochód taki nie przekracza łącznie limitu 19 800 TRY w 2008 roku; dochód z ruchomych aktywów oraz nieruchomości, od którego nie został odciągnięty podatek w Turcji, i nie jest to dochód wyłączony z opodatkowania, pod warunkiem że taki dochód nie przekroczył kwoty 960 TRY w roku kalendarzowym. Nierezydenci podatkowi - dochód niemający źródła w Turcji; dochód z pracy, z samozatrudnienia, dochód z ruchomych aktywów oraz nieruchomości lub inne dochody, pod warunkiem że takie dochody zostały już opodatkowane w Turcji poprzez wcześniejsze potrącenie podatku; dodatkowo na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, jakie zawarła Turcja z drugim krajem, dochód z pracy osoby będącej rezydentem tego drugiego kraju może być wyłączony z opodatkowania, jeśli dana osoba spełni określone w umowie warunki.
Generalnie termin złożenia zeznania podatkowego w Turcji za dany rok podatkowy przypada na 25 lutego następującego po roku podatkowym, jeśli osoba uzyskała wyłącznie dochód z pracy najemnej, który podlega na prostej metodzie kalkulacji podatku. Pozostałe przypadki (uzyskanie innych dochodów poza pracą najemną) podlegają rozliczeniu w zeznaniu podatkowym w terminie do 25 marca. W Turcji nie ma możliwości przesunięcia obu terminów na późniejsze.
Po złożeniu zeznania podatkowego płatność należnego podatku odbywa się w dwóch równych ratach: w miesiącu złożenia zeznania podatkowego, a następnie w cztery miesiące później. Podatnicy składający swoje zeznania dotyczące ich dochodów z pracy najemnej lub jako niezależni pracownicy są zobowiązani do zapłaty zaliczki na podatek w kwocie 15 proc. ich kwartalnego dochodu poprzez złożenie deklaracji do 14 dnia drugiego miesiąca następującego po zakończeniu danego kwartału. Zaliczka na podatek jest płacona do 17 dnia miesiąca, w którym się składa deklarację.