Jak rozliczać wydatki ponoszone na kształcenie pracowników w formach szkolnych (studia licencjackie, magisterskie, studia podyplomowe) i pozaszkolnych (kursy, seminaria, szkolenia specjalistyczne)?
dr JANUSZ MARCINIUK
doradca podatkowy Marciniuk i Wspólnicy
Fiskus stoi na stanowisku, że aby pozaszkolna forma nauczania była formą określoną przez przepisy rozporządzenia ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 r. w sprawie uzyskiwania i uzupełniania przez osoby dorosłe wiedzy ogólnej, umiejętności i kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, musi być prowadzona przez podmiot spełniający określone w tym rozporządzeniu wymogi dla organizatora szkolenia, w tym uzyskanie akredytacji.
Powołane rozporządzenie zostało wydane na podstawie ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty, która przewiduje możliwość uzyskania akredytacji przez podmioty wskazane w tej ustawie. Ustawa ta przewiduje także pod pewnymi warunkami możliwość prowadzenia działalności oświatowej na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (art. 83a ust. 2 ustawy o systemie oświaty) i w żadnym razie nie nakłada na podmiot prowadzący działalność w zakresie szkoleń na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej obowiązku uzyskania akredytacji.
Pojęcie odrębne przepisy użyte w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje w pierwszej kolejności przepisy rozporządzenia ministra edukacji narodowej oraz ministra pracy i polityki socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych, które nie wymagają, aby organizator szkolenia posiadał akredytację. Ponieważ przepisy ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zezwalają przedsiębiorcom na prowadzenie działalności oświatowej obejmującej podnoszenie kwalifikacji zawodowych w formach pozaszkolnych, to przepisy powołanego rozporządzenia MEiN z 3 lutego 2006 r. nie znajdują w takim przypadku zastosowania.
Ponieważ obowiązujące w zakresie działalności edukacyjnej przepisy zezwalają na jej prowadzenie w formach pozaszkolnych bez uzyskania akredytacji, stosowanie zwolnienia tylko w stosunku do szkoleń organizowanych przez podmioty posiadające akredytację nie znajduje, w moim przekonaniu, uzasadnienia w treści art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.