Projekt ws. podatku CIT m.in. dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych

20.03.2009, 17:01; Aktualizacja: 20.03.2009, 17:12

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe mają płacić podatek CIT na takich samych zasadach, jak pozostałe podmioty - zakłada projekt nowelizacji ustawy o CIT przygotwany przez posłów Lewicy. W piątek odbyło się pierwsze czytanie projektu.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • cegła(2009-03-20 20:22) Zgłoś naruszenie 00

  Napewno wyjdzie jak zawsze. Chcielismy dobrze a ktos żle przepisał.

  Odpowiedz
 • pracownik(2009-03-23 09:56) Zgłoś naruszenie 00

  Co Wy wyczyniacie w tym Parlamencie? Pytam Was członkowie partii SLD i PSL oraz PIS?
  Czy Wy naprawdę nic nie rozumiecie i zabieracie głos czy udajecie i w tak niesprawiedliwy sposób chcecie łatać dziurę budżetową.
  Jestem pracownikiem zarządcy i administratora wspólnot mieszkaniowych i zajmuję się obliczaniem podatku dochodowego od osób prawnych. To wcale nie jest tak , że oblicza się podatek od pozostałej działalności od wspólnot mieszkaniowych takiej jak wynajem ścian pod reklamy, wynajem dachów dla telefonii cyfrowej , wynajem pomieszczeń wspólnego użytkowania- piwnic , strychów. Główną bolączką i niesprawiedliwością w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jest płacenie podatku za to ,że w bloku mieszkalnym mieszczą się lokale użytkowe Gminy lub indywidualnych właścicieli i właściciiele tychże lokali uczestniczą jak właściciele lokali mieszkalnych w utrzymaniu części wspólnych budynku mieszkalnego.Z tego tytułu wspólnoty mieszkaniowe ponoszą ciężar płacenia podatku.

  Odpowiedz
 • pracownik(2009-03-23 10:16) Zgłoś naruszenie 00

  c.d.
  Zgodnie z ustawą o własności lokali członkowie wspólnot mieszkaniowych wnoszą zaliczki na koszty zarządu i media do lokali. Natomiast rozliczenia rocznego kosztów i przychodów można dokonać po zakończonym roku i po odbytym zebraniu rocznym.
  W związku z tym występują różnice stanowiące dla wspólnoty mieszkaniowej dochód do opodatkowania. Obciążenie za zapłacony podatek dochodowy od osób prawnych spoczywa na właścicielach lokali mieszkalnych i w jakimś tam procencie na właścicielach lokali użytkowych. Ten podatek jest karą dla mieszkańców za to, że w latach 1950 i później , kiedy budowano bloki mieszkalne zostały umieszczone lokale użytkowe na parterach bloków mieszkalnych.
  Nie wiem dlaczego w żadnym artykule nie ma poruszonego tematu tych lokali użytkowych, które nie przynoszą korzyści finansowych wspólnotom mieszkaniowym, a Izby Skarbowe w imieniu Ministerstwa wydają interpretcje indywidualne, że nie korzystają ze zwolnienia. I takim sposobem zdzierana są pieniądze od biednych lud

  Odpowiedz
 • pracownik(2009-03-23 10:48) Zgłoś naruszenie 00

  Na dodatek chcą opodatkowywać dochody z lokali mieszkalnych.
  Ja Wam mówię, że takie różnice występują i będą występować z uwagi na zaliczkowe płatności. Trudno ustalić jest zaliczki do wysokości kosztów z uwagi na konieczność posiadania przez wspólnoty mieszkaniowe środków na terminowe płatności kontrahentom. Nie do przewidzenia jest ostra czy łagodna zima.To wszystko ma związek z tym, czy pozostanie pieniądz nie wykorzystany i trzeba go opodatkować.
  Skoro parlamentarzyści są tak bezduszni dla w większości juz zubożałej ludności w miastach, to pytam dlaczego PSL nie jest inicjatorem sprawiedliwego płacenia składek na ubezpieczenia. Nie dosyć , że Polacy mieszkający i pracujący w mieście są tak obciążeni ZUS-em , podatkiem dochodowym, to jeszcze mają płacić podatek od pieniądza opodatkowanego?
  Potwierdzam, że ulga dot.gospodarki zasobami mieszkaniowymi jest faktyczna.

  Odpowiedz
 • spółdzielca(2009-03-25 14:25) Zgłoś naruszenie 00

  I oto właśnie chodzi żeby spóldzielnie traktować jak wszystkie podmioty gospodarcze i wtedy będzie to sprawiedliwe.A jak jest dzisiaj otóż przychody uzyskane z pozostałej działalności są opodatkowane a pozostałość można wspaniałomyślnie przeznaczyć na GZM lub fund.remontowy pomniejszone oczywiście o 19%.Jeżeli byłoby rozliczanie bez zwolnienia GZM wtedy budżet otrzymałby tyle mniej ponieważ GZM najczęściej jest na minusie.Jaka to więc łaska dla lokatorów.Przykład Spółdzielnia sprzedała lokale użytkowe i środki ze sprzedaży np.w wys.500.000 zł przeznacza na GZM ale musi odprowadzić z tego 19% tj.95.000 zł wzwiązku z czym GZM czy fundusz remontowy jest zmniejszony o 95.000 to mało?Można by docieplić za to budunek więc kto za to płaci oczywiście SPÓŁDZIELCA.To jest taka sama obłuda z tym zwolnieniem GZM jak i mieszkania za złotówkę.Ile wyremontowano by i ocieplono budynków za ewentualne środki z przekształceń,kto stracił budżet nie tylko Spółdzielca bo będzie musiał pokryć ewentualne remo

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane