Przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2008 r. byli zobowiązani do założenia ksiąg rachunkowych, będą mogli powrócić do prowadzenia uproszczonej rachunkowości.
ZMIANA PRAWA
Wczoraj sejmowa podkomisja zdecydowała o przyjęciu rządowej wersji nowelizacji ustawy o rachunkowości. Projekt zakłada podwyższenie progu przychodów netto, po przekroczeniu którego przedsiębiorcy mają obowiązek prowadzenia pełnej rachunkowości z 800 tys. euro do 1,2 mln euro. Analogiczne rozwiązanie przewidywał projekt poselski złożony w Sejmie przez posłów PO. Podkomisja przychyliła się jednak do projektu rządowego, który dodatkowo umożliwia przedsiębiorcom powrót do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów w trakcie roku. Będzie to dotyczyło przedsiębiorców, którzy z 1 stycznia 2008 r. musieli założyć księgi rachunkowe, w związku z przekroczeniem limitu 800 tys. euro. Jeżeli uzyskane przez nich przychody nie były jednak wyższe niż 1,2 mln będą mogli ponowie przejść na uproszczone zasady ewidencjonowania.
Poparcia posłów nie zyskał projekt autorstwa LiD przewidujący podwyższenie progu przychodów do prowadzenia pełnej rachunkowości oraz limit decydujący o statusie małego podatnika do 1,5 mln euro. Podkomisja zdecydowała o jego odrzuceniu.