Przedsiębiorca, rozpoczynając działalność, bierze na siebie ryzyko jej prowadzenia i nie może go przerzucić na organy podatkowe, żądając umorzenia zaległości w podatku.
ORZECZENIE
Podatnik zwrócił się do organu o umorzenie części zobowiązania w podatku od nieruchomości za 2006 rok. W uzasadnieniu podał m.in., że niedawno rozpoczął działalność gospodarczą, na którą zaciągnął kredyty. Jednak obciążenia finansowe powodują, że będzie zmuszony zwolnić kilku pracowników, co jego zdaniem byłoby sprzeczne z interesem publicznym.
Po przeprowadzeniu kontroli stanu majątkowego podatnika organ I instancji odmówił umorzenia zaległości podatkowej. Dodał, że podatnik ponosi ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i nie ma znaczenia, że zaległość podatkowa powstała z przyczyn obiektywnych. Stanowisko organu I instancji podtrzymał organ odwoławczy. Argumentacji podatnika nie podzielił również WSA. Sąd uznał, że umorzenie zaległości podatkowej ma specyficzny charakter i sąd nie może wkraczać w sferę, w której obowiązujące przepisy przyznają organom podatkowym możliwość wydania decyzji uznaniowej. Dodał, że problemy finansowe przedsiębiorcy, jakie powstają przy rozpoczynaniu działalności, nie wypełniają przesłanki ważnego interesu publicznego, który uzasadniałby przyznanie ulgi. Sąd stwierdził, że przedsiębiorca bierze na siebie obciążenia związane z prowadzeniem firmy i nie może ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej przerzucić na budżet miasta, żądając umorzenia zaległości podatkowej.
Sygn. akt I SA/Rz 541/07