Doradca podatkowy poza wydawaniem opinii i udzielaniem porad i wyjaśnień ma prawo wykonywania działalności naukowo-dydaktycznej i szkoleniowej. Może także wykonywać działalność wydawniczą i polegającą na świadczeniu usług informatycznych oraz organizacji i zarządzaniu.
Doradztwo podatkowe może być wykonywane przez osoby uprawnione, a więc osoby fizyczne wpisane na listę doradców podatkowych, a także przez adwokatów i radców prawnych oraz biegłych rewidentów lub osoby prawne - spółki działające na podstawie ustawy o doradztwie podatkowym. Do głównych czynności doradztwa podatkowego zalicza się udzielanie podatnikom, płatnikom i inkasentom na ich zlecenie lub na ich rzecz porad, opinii, wyjaśnień dotyczących zobowiązań podatkowych, prowadzenia ksiąg podatkowych oraz innych ewidencji do celów podatkowych. A czym oprócz doradzania może zajmować się doradca podatkowy?

Doradca niczym księgowa

Doradca podatkowy to zawód młody i objęty restrykcjami narzuconymi przez ustawę o doradztwie podatkowym. Według Barbary Korbińskiej, doradcy podatkowego z Kancelarii Podatkowej Korab w Bydgoszczy, obiegowa opinia porównująca doradcę podatkowego do księgowej nie jest bez uzasadnienia. Doradcy najczęściej świadczą usługi w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz rozliczenia w zakresie innych zobowiązań publicznoprawnych.
- Doradca podatkowy nie musi zajmować się wypełnianiem deklaracji podatkowych - może analizować konsekwencje podatkowe skomplikowanych transakcji gospodarczych, oceniać efektywność struktur biznesowych pod kątem kosztowności podatkowej, projektować restrukturyzacje skutkujące oszczędnościami podatkowymi - podkreśla Barbara Korbińska.
Dodaje, że zapotrzebowanie rynku szkoleń spowodowało, że coraz więcej doradców prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną w szerokim tego słowa znaczeniu.
- Doradcy świadczą usługi szkoleniowe, są wykładowcami na uczelniach wyższych oraz zajmują się działalnością wydawniczą. Działalność ta jest zgodna z prawem - dodaje Barbara Korbińska.

Potrzebne uprawnienia

Celem ustawy o doradztwie podatkowym było wyłonienie profesjonalnej kadry doradców, którzy według swojej najlepszej wiedzy będą służyli podatnikom w rozwikłaniu ich problemów podatkowych. Waldemar Żuchowski, konsultant podatkowy w ITA Doradztwo Podatkowe, zwraca uwagę, że doradca podatkowy poza bieżącym doradztwem może, w razie wystąpienia sporu z organami podatkowymi, zapewnić rzetelny udział podatnika w postępowaniu, złożyć we właściwym czasie wymagane procedurą pisma. Posiada uprawnienia, aby być pełnomocnikiem podatnika w postępowaniach podatkowych oraz reprezentować go przed sądami administracyjnymi. Doradca podatkowy może także przeprowadzić przegląd podatkowy.
- Doradca wykonujący zawód może prowadzić działalność naukowo-dydaktyczną, szkoleniową i wydawniczą, działalność polegającą na świadczeniu usług informatycznych oraz organizacji i zarządzaniu w zakresie doradztwa podatkowego i rachunkowości. Jeżeli posiada uprawnienia lub kwalifikacje określone w odrębnych przepisach prawa, może również wykonywać doradztwo prawne, ekonomiczne, finansowe oraz usługi w zakresie rzeczoznawstwa - tłumaczy Waldemar Żuchowski.
Jednocześnie podkreśla, że każdy, kto decyduje się na wykonywanie zawodu doradcy, musi mieć świadomość pewnych ograniczeń, których musi przestrzegać. Doradca został ustawowo objęty m.in. zakazem reklamowania swoich usług oraz zakazem wykonywania innej działalności gospodarczej poza doradztwem.

Dodatkowe możliwości

Ustawa o doradztwie podatkowym daje doradcy podatkowemu możliwość wykonywania działalność naukowo-dydaktycznej i szkoleniowej. Doradca podatkowy może być zatrudniony w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego, dydaktycznego lub naukowego. Michał Cielibała, doradca podatkowy w Biurze Rachunkowym Biurex z Kielc wskazuje, że ustawodawca dopuścił także możliwość wykonywania działalności wydawniczej i polegającej na świadczeniu usług informatycznych oraz organizacji i zarządzaniu - w zakresie doradztwa podatkowego i rachunkowości.
- Ponadto doradcy wykonują działalność w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, należy zauważyć, że nie muszą oni posiadać dodatkowych uprawnień w tym zakresie. Nie są obce doradcy podatkowemu sprawy związane z prowadzeniem rozliczenia w zakresie innych zobowiązań publicznoprawnych, a przede wszystkim z rozliczeniami dotyczącymi ubezpieczeń społecznych. Ostatnio ze względu na objęcie rencistów pełnym ubezpieczeniem społecznym wręcz koniecznością stała się usługa polegającą na rozliczaniu refundacji składek z PFRON. Przygotowanie i rozliczenie wniosków o fundusze unijne jest częstym uzupełnieniem oferty usług świadczonych przez doradców podatkowych - podsumowuje Michał Cielibała.
CZYM MOŻE ZAJMOWAĆ SIĘ DORADCA PODATKOWY
• działalnością naukowo-dydaktyczną i szkoleniową,
• działalnością wydawniczą,
• działalnością polegającą na świadczeniu usług informatycznych oraz organizacji i zarządzaniu - w zakresie doradztwa podatkowego i rachunkowości,
• prowadzeniem ksiąg rachunkowych,
• świadczeniem usług doradztwa lub prowadzeniem rozliczenia w zakresie innych zobowiązań publiczno-prawnych,
• świadczeniem usług doradztwa prawnego, ekonomicznego, finansowego oraz usług w zakresie rzeczoznawstwa, jeżeli posiada uprawnienia lub kwalifikacje określone w odrębnych przepisach.