ZMIANA PRAWA W tym tygodniu Senat rozpatrzy zmiany w ustawach podatkowych, które Sejm zdążył uchwalić przed skróceniem kadencji.

Najważniejsze dla podatników rozstrzygnięcia, które zapadły na zeszłotygodniowym posiedzeniu Sejmu, dotyczyły zmian w ustawie o VAT i podatku dochodowym od osób fizycznych. Przypomnijmy, że posłowie uchwalili definicję budownictwa społecznego oraz podarowali rodzicom prawie dziesięciokrotną podwyżkę ulgi na dzieci w podatku dochodowym. W tym tygodniu nad nowelizacjami będą prowadzone prace senackie.

Ustawy w pierwszej kolejności trafią pod obrady senackiej Komisji Gospodarki Narodowej, która zbierze się jutro. Senatorowie rozpatrzą m.in. regulacje wprowadzające definicję budownictwa społecznego. Zakładają one utrzymanie obniżonej 7-proc. stawki VAT w budownictwie mieszkaniowym po 31 grudnia 2007 r. Definicją zostały objęte domy jednorodzinne, których powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 mkw. i mieszkania do 150 mkw. Obniżona stawka VAT będzie miała zastosowanie do dostawy, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa społecznego.

Pod obrady komisji senackiej trafi również nowelizacja ustawy o PIT podwyższająca ulgę rodzinną, która dziś wynosi 120 zł na każde dziecko. Uchwalone w Sejmie zmiany zakładają, że w rozliczeniu podatkowym za 2007 rok rodzice odliczą od podatku kwotę stanowiącą iloczyn liczby wychowywanych dzieci i dwukrotności kwoty zmniejszającej podatek określonej w pierwszym przedziale skali podatkowej. W 2007 roku ulga wyniesie zatem 1145,08 zł (2 x 572,54 zł) na każde dziecko.

Komisja Gospodarki Narodowej zaopiniuje także uchwaloną przez Sejm rządową nowelizację ustawy o grach i zakładach wzajemnych. Wprowadza ona od 1 stycznia 2008 r. podwyżkę zryczałtowanej stawki podatku od gier na automatach o niskich wygranych ze 125 do 180 euro miesięcznie od jednego automatu.

Stanowiska komisji dotyczące rozpatrywanych ustaw zostaną przedstawione na posiedzeniu plenarnym Senatu, które planowane jest na 13-15 września. Na tym posiedzeniu odbędą się także głosowania. Jeżeli senatorowie wprowadzą do ustaw poprawki, będą je musieli rozpatrzyć posłowie. Posiedzenie Sejmu, zwołane w celu rozpatrzenia wszystkich senackich zmian w ustawach odbędzie się najprawdopodobniej w dniach 19-21 września.

JAKIE ZMIANY W PODATKACH ROZPATRZY SENAT

  • podwyżka ulgi rodzinnej w PIT na każde dziecko ze 120 zł do ponad 1100 zł na każde dziecko
  • wprowadzenie do ustawy o VAT definicji budownictwa społecznego
  • podwyżka podatku od gier na automatach o niskich wygranych ze 125 euro do 180 euro miesięcznie od jednego automatu.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl