KE przedłużyła też do końca kwietnia 2021 r. zwolnienie z cła i VAT od importu przy dostawie maseczek i respiratorów spoza UE.
Do końca 2022 r. państwa UE mogą zwolnić z podatku od towarów i usług dostawę szczepionek i testów wykrywających wirus SARS-CoV-2. Tak wynika z przyjętej przez Radę ds. Gospodarczych i Finansowych (ECOFIN) nowelizacji dyrektywy VAT, która czeka na publikację w Dzienniku Urzędowym UE. Kraje członkowskie będą mogły:
a) przyznać zwolnienie podatkowe z prawem do odliczenia podatku zapłaconego na poprzednim etapie obrotu przy dostawie szczepionek przeciw koronawirusowi (wyłącznie zaakceptowanych przez KE bądź poszczególne państwa) oraz powiązanych z nimi usług do szpitali lub placówek medycznych;
b) nakładać preferencyjne stawki VAT na dostawy do szpitali lub placówek medycznych urządzeń medycznych diagnozujących wystąpienie koronawirusa i na powiązane z nimi usługi, lub
c) przyznać zwolnienie podatkowe z prawem do odliczenia podatku zapłaconego na poprzednim etapie obrotu przy dostawie urządzeń diagnostycznych i powiązanych z nimi usług do szpitali lub placówek medycznych.
Zmiana ma obowiązywać do końca 2022 r., chyba że wcześniej zostanie przyjęta reforma stawek VAT, która da krajom członkowskim większą swobodę w ustalaniu preferencji podatkowych.