statystyki

TSUE: Pożyczka dla centrali tylko na rynkowych zasadach

autor: Łukasz Zalewski19.11.2020, 16:00
Orzeczenie TSUE może też wpłynąć na wykładnię przepisów obowiązujących do końca 2018 r., na gruncie których obowiązek uznawania takich transferów nie był jednoznacznie pojmowany za transakcję pomiędzy podmiotami powiązanymi.

Orzeczenie TSUE może też wpłynąć na wykładnię przepisów obowiązujących do końca 2018 r., na gruncie których obowiązek uznawania takich transferów nie był jednoznacznie pojmowany za transakcję pomiędzy podmiotami powiązanymi.źródło: ShutterStock

Transfer pieniędzy z oddziału będącego rezydentem w danym kraju na rzecz spółki dominującej, mającej siedzibę w innym państwie UE, podlega przepisom o cenach transferowych – potwierdził unijny Trybunał Sprawiedliwości.

Sprawa dotyczyła rumuńskiego oddziału spółki Impresa Pizzarotti. Spółka matka ‒ Pizzarotti Italia ‒ ma siedzibę we Włoszech. Oddział udzielił jej dwóch pożyczek (11,4 mln euro oraz 2,3 mln euro). Umowy nie przewidywały jednak oprocentowania.

Rumuńskie organy podatkowe uznały, że skoro pożyczki były pomiędzy podmiotami powiązanymi, to należy do nich stosować przepisy o cenach transferowych. A to oznaczało, że pożyczki należy traktować według zasad rynkowych. Fiskus nakazał więc oddziałowi zapłatę podatku o równowartości przekraczającej 72 tys. euro.

Oddział odwołał się od tej decyzji. Uważał, że skoro zgodnie z krajowymi przepisami regulacje o cenach transferowych nie mają zastosowania, gdy oddział i jego spółka dominująca mają siedzibę w tym samym państwie członkowskim, to analogicznie nie mają zastosowania do pożyczek wypłacanych spółce matce z siedzibą w innym państwie członkowskim UE. W Rumunii kodeks podatkowy traktuje oddziały jako odrębne podmioty tylko wtedy, gdy są one stałym zakładem osoby prawnej niebędącej rezydentem.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane