statystyki

Nie można zaliczyć nadpłaty na zaległość, której nie ma

autor: Katarzyna Jędrzejewska18.11.2020, 06:01; Aktualizacja: 18.11.2020, 08:30
W sprawie nie było wątpliwości, że zobowiązania spółki w VAT za okres od lutego do grudnia 2011 r. przedawniły się 20 maja 2018 r. (trwało to dłużej niż ustawowe pięć lat, bo w trakcie biegu terminu przedawnienia doszło do jego zawieszenia z powodu wniesienia przez spółkę skargi do sądu).

W sprawie nie było wątpliwości, że zobowiązania spółki w VAT za okres od lutego do grudnia 2011 r. przedawniły się 20 maja 2018 r. (trwało to dłużej niż ustawowe pięć lat, bo w trakcie biegu terminu przedawnienia doszło do jego zawieszenia z powodu wniesienia przez spółkę skargi do sądu).źródło: ShutterStock

Jeżeli zobowiązanie podatkowe przedawniło się, to traci moc postanowienie o zaliczeniu nadpłaty na dochodzoną zaległość podatkową – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

W sprawie nie było wątpliwości, że zobowiązania spółki w VAT za okres od lutego do grudnia 2011 r. przedawniły się 20 maja 2018 r. (trwało to dłużej niż ustawowe pięć lat, bo w trakcie biegu terminu przedawnienia doszło do jego zawieszenia z powodu wniesienia przez spółkę skargi do sądu). Mimo tego naczelnik urzędu skarbowego postanowił 18 października 2018 r. zaliczyć istniejącą nadpłatę podatkową za inny okres na zobowiązania w VAT za miesiące od lutego do listopada 2011 r.

Sądy obu instancji orzekły, że było to niemożliwe, bo w momencie wydania tego postanowienia zaległości już nie było, przedawniła się.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane