statystyki

Ceny audytów nadal będą rosnąć [WYWIAD]

autor: Agnieszka Pokojska16.11.2020, 08:52; Aktualizacja: 16.11.2020, 08:52
Barbara Misterska-Dragan prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów

fot. Materiały prasowe

Barbara Misterska-Dragan prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów fot. Materiały prasoweźródło: DGP

- Sytuacja epidemiczna spowoduje, że audytor pobierze wyższe wynagrodzenie. Po pierwsze dlatego, że będzie musiał ponieść większe nakłady związane ze zdalnymi audytami. Po drugie wydłuży się czas badania w związku z sytuacją samej firmy w czasie pandemii - mówi Barbara Misterska-Dragan, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Gdy kilka lat temu wchodziły nowe przepisy dotyczące biegłych rewidentów i nowe zasady kontroli firm audytorskich, mówiło się, że to zakończy zaniżanie cen audytów. Czy faktycznie przez ostatnie lata coś się w tym zakresie zmieniło?

Tak. Patrząc na informacje ze sprawozdań składanych do samorządu przez firmy audytorskie, można stwierdzić, że wynagrodzenia, które otrzymywały one w 2019 r., wzrosły o średnio 10 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Ta tendencja nadal się utrzymuje i spodziewam się, że tak będzie w 2021 r. Natomiast nie wykluczam, że nadal będą się pojawiać przypadki skrajnie niskich wycen za badanie sprawozdań finansowych. Takimi podmiotami zajmie się nadzór publiczny.

Wysokość cen, a raczej ich zaniżanie, to nie tylko polski problem?

Nie, dlatego ta kwestia pojawia się w dyskusji międzynarodowej. Kilka lat temu obserwowaliśmy tąpnięcie cen, które stawało się niebezpieczne, bo mogło wpływać na jakość audytu. W związku z tym międzynarodowa organizacja IFAC (International Federation of Accountants) rozpoczęła pracę nad zmianami w kodeksie etyki również pod tym kątem. Trwały one trzy lata, a efekty tych prac mają zostać przyjęte jeszcze w grudniu tego roku. Kodeks mówi, że odpowiednia kalkulacja wynagrodzenia jest elementem etyki zawodowej biegłego rewidenta. Jeżeli bowiem audytor chce wykonać swoją pracę zgodnie ze standardami zawodowymi i funkcją, jaką pełni w gospodarce, musi tak skalkulować wynagrodzenie, aby zagwarantować należytą jakość. Kluczowe w tym przypadku jest odpowiednie zaplanowanie pracochłonności badania, przeanalizowanie działalności klienta i ustalenie czynników ryzyka z nim związanych. Pod tym kątem ustala się odpowiedni skład zespołu do badania.

Coraz częściej do zespołów audytorskich dołączają eksperci, chociażby w obszarze IT. Trzeba też pamiętać, że audytor bierze na siebie ustawową odpowiedzialność w związku z wykonywaną pracą. To wszystko musi znaleźć odbicie w wysokości wynagrodzenia.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane