statystyki

Adnotacja na fakturze nie przesądza o oznaczeniu „MK”

autor: Marcin Szymankiewicz16.11.2020, 08:39; Aktualizacja: 16.11.2020, 08:39
Komisant, rozliczając otrzymaną od komitenta fakturę dokumentującą wydanie towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu, powinien jednak pamiętać, że podatek naliczony wynikający z tej faktury będzie mógł odliczyć dopiero za okres (miesiąc albo kwartał), w którym komitent otrzyma zapłatę, o ile będzie dysponował tą fakturą.

Komisant, rozliczając otrzymaną od komitenta fakturę dokumentującą wydanie towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu, powinien jednak pamiętać, że podatek naliczony wynikający z tej faktury będzie mógł odliczyć dopiero za okres (miesiąc albo kwartał), w którym komitent otrzyma zapłatę, o ile będzie dysponował tą fakturą.źródło: ShutterStock

W przypadku dostawy towarów dokonanej przez komitenta na fakturze muszą być zamieszczone wyrazy „metoda kasowa”. W związku z tym komisant może mieć jednak wątpliwości, w jaki sposób powinien ująć ją w JPK_V7.

Wydanie towarów na podstawie umowy komisu między komitentem (właścicielem towaru oddanego w komis) a komisantem (podmiotem zajmującym się komisem towarów) uznawane jest na gruncie VAT za odpłatną dostawę towarów (zob. art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT) i podlega opodatkowaniu VAT. Oczywiście jest tak pod warunkiem, że komitent występuje w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT – np. firma oddaje w komis swoje produkty lub towary handlowe albo środki trwałe. W takim przypadku komitent powinien wystawić fakturę na udokumentowanie tej dostawy. Komisantowi przysługuje, na zasadach ogólnych, prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tej faktury (zob. art. 86, art. 86a, art. 88, art. 90–91 ustawy o VAT).

Należy jednak zauważyć, że obowiązek podatkowy od dostawy towarów dokonanej przez komitenta powstaje w sposób szczególny, tj. kasowo. Stosownie do art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu wydania towarów przez komitenta komisantowi na podstawie umowy komisu.

Z kolei stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 16 lit. a ustawy o VAT w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług, w odniesieniu do których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 1 lub art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, wystawiona faktura powinna zawierać wyrazy „metoda kasowa”.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane