Nawet jeżeli nabywca poznaje wirtualny przedmiot dopiero po losowaniu za pomocą komputerowego algorytmu, to i tak transakcja realnie się odbywa i jest opodatkowana – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Spytał o to podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, który sprzedaje na stronach internetowych wirtualne przedmioty wykorzystywane w grach komputerowych. Chodzi o broń, apteczki pozwalające na odzyskanie siły w grze, tzw. skiny zmieniające ubiór wirtualnej postaci lub kolorystykę uzbrojenia, cyfrowy klucz do gier itp.
Podatnik wyjaśnił, że sprzedaż odbywa się za pomocą tzw. lootboxów. Polega to na tym, że w zamian za określoną kwotę pieniędzy kupujący nabywa prawo do zakupu przedmiotu. Nie wie jednak, który konkretnie nabędzie, bo losuje go dla niego komputerowy algorytm. Podatnik poinformował, że nabywcy tych przedmiotów płacą mu za pośrednictwem SMS Premium, kartą płatniczą lub walutami wirtualnymi.
Chciał wiedzieć, czy prowadzona przez niego sprzedaż podlega opodatkowaniu VAT. Uważał, że podatku nie ma, bo – jak argumentował – mamy tu bardziej do czynienia z loterią (np. fantową bez losów pustych), niż z usługą za wynagrodzeniem.
Podkreślał, że nabywca nigdy nie wie, jaki przedmiot nabędzie. Decyduje o tym komputerowy algorytm. Nie można więc mówić ani o skonkretyzowanym świadczeniu (będącym ekwiwalentem wynagrodzenia), ani o bezpośrednim związku między wynagrodzeniem a świadczeniem – argumentował podatnik.
Innego zdania był dyrektor KIS. Zwrócił uwagę na to, że w opisanych przez podatnika transakcjach biorą udział jasno określone strony: podmiot świadczący usługę (czyli wnioskodawca, który sprzedaje wirtualne przedmioty poprzez swoje strony internetowe) i nabywca (który jest zobowiązany do zapłaty określonej kwoty pieniędzy). I mimo elementu losowego (występującego w mechanizmie lootboxów) nabywca wie, że nabywa przedmiot należący do określonej kategorii (np. wirtualny przedmiot do użycia w grze X). Co więcej, w chwili dokonywania płatności jest świadom tego, że rodzaj zakupionego przedmiotu pozna później, po losowaniu.
Dyrektor KIS uznał więc, że otrzymana przez podatnika kwota jest wynagrodzeniem za sprzedaż prawa do zakupu wirtualnego przedmiotu, wybranego losowo przez komputerowy algorytm.
Interpretacja dyrektora KIS z 4 listopada 2020 r., sygn. akt 0114-KDIP1-1.4012. 428.2020.2.MM