statystyki

Pracownik nienoszący maseczki może dostać naganę, a także ponieść konsekwencje finansowe

autor: Leszek Jaworski02.11.2020, 11:41; Aktualizacja: 02.11.2020, 12:07
Za niestosowanie się do wprowadzonych rygorów sanitarnych przez pracownika na terenie firmy pracodawca może więc wymierzyć mu karę porządkową.

Za niestosowanie się do wprowadzonych rygorów sanitarnych przez pracownika na terenie firmy pracodawca może więc wymierzyć mu karę porządkową.źródło: ShutterStock

Klient naszego biura nie może skierować załogi do pracy zdalnej. Niestety niektórzy pracownicy nie stosują się do wymagań sanitarnych ustalonych na terenie jego firmy – nie noszą maseczki, nie przestrzegają obowiązku mycia rąk, dystansu między sobą itd. Jak można wymusić na pracownikach przestrzeganie ustalonych wymogów?

Pracodawca, który w związku z przeprowadzeniem aktualizacji oceny ryzyka zawodowego o nowy czynnik biologiczny powodujący chorobę COVID-19, wprowadził środki profilaktyczne (np. obowiązek zakrywania nosa i ust, dystans między stanowiskami pracy, wymóg stosowania środków do dezynfekcji rąk czy zakładania rękawiczek) ma prawo egzekwować od pracowników ich przestrzeganie.

Wskazać należy, że zgodnie z art. 207 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej k.p.) obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu nauki i techniki. Musi on stosować środki zapobiegawcze zmierzające do przeciwdziałania COVID-19. Jednocześnie może zobowiązać pracowników do wykonywania zaleceń w tym zakresie. I to zarówno tych wprowadzonych przepisami powszechnie obowiązującymi, jak również wynikających z przeprowadzonej przez pracodawcę aktualizacji oceny ryzyka zawodowego. Wspomniane zalecenia pracodawcy wpisują się w szeroko rozumianą organizację i porządek w procesie pracy czy reguły bezpiecznej i higienicznej pracy. Tymczasem jednymi z głównych obowiązków pracownika, wymienionymi w art. 100 par. 2 k.p., jest przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie porządku oraz respektowanie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy .

Za niestosowanie się do wprowadzonych rygorów sanitarnych przez pracownika na terenie firmy pracodawca może więc wymierzyć mu karę porządkową. Zgodnie bowiem z art. 108 par. 1 k.p. za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy czy przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować: karę upomnienia lub karę nagany. Z kolei za nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca może również stosować karę pieniężną. Przy czym ta za jedno przekroczenie, jak i za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności, nie może być wyższa od jednodniowego wynagrodzenia pracownika, a łącznie kary pieniężne nie mogą przewyższać dziesiątej części wynagrodzenia przypadającego pracownikowi do wypłaty po dokonaniu potrąceń [ramka]

Kroki wymierzenia kary porządkowej

KROK 1. Weryfikacja terminu . Karę porządkową pracodawca nie może zastosować po upływie: dwóch tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego oraz trzech miesięcy od dopuszczenia się naruszenia przez pracownika.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane