statystyki

Minister finansów nie uprościł faktur uproszczonych [OPINIA]

autor: Janina Fornalik27.10.2020, 07:40; Aktualizacja: 27.10.2020, 07:41
Przy czym, w świetle objaśnień MF, nie będzie skuteczne podnoszenie argumentu, że paragon nie jest fakturą uproszczoną z uwagi na brak jednego z wymaganych elementów – kolejnego numeru faktury. W objaśnieniach uznano bowiem, że numerem tym jest numer kolejny paragonu „umieszczony po łącznej wartości sprzedaży brutto, przed numerem kasy i oznaczeniem kasjera”.

Przy czym, w świetle objaśnień MF, nie będzie skuteczne podnoszenie argumentu, że paragon nie jest fakturą uproszczoną z uwagi na brak jednego z wymaganych elementów – kolejnego numeru faktury. W objaśnieniach uznano bowiem, że numerem tym jest numer kolejny paragonu „umieszczony po łącznej wartości sprzedaży brutto, przed numerem kasy i oznaczeniem kasjera”.źródło: ShutterStock

Podatnicy oczekiwali innego stanowiska ‒ takiego, które uporządkowałoby istniejące zamieszanie w sposób korzystny dla firm, a jednocześnie zgodny z obowiązującymi przepisami.

Przepisy ustawy o VAT pozwalają bowiem uznać w pewnych okolicznościach paragon za fakturę uproszczoną, ale nie wprowadzają w tej mierze automatyzmu. Tymczasem, zdaniem ministra finansów, każdy paragon fiskalny z NIP wystawiony na kwotę nieprzekraczającą 450 zł (100 euro) uznaje się za fakturę uproszczoną i w związku z tym nie jest możliwe wystawienie zwykłej faktury do takiego paragonu. Grozi to karą w postaci dwukrotnej zapłaty kwoty VAT na podstawie art. 108 ustawy o VAT.

Takie stanowisko było już wcześniej prezentowane w interpretacjach indywidualnych, choć pojawiła się również interpretacja odmienna (z 28 maja 2020 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.160.2020.2.ISK).

Objaśnienia podatkowe z 16 października br. zostały wydane na podstawie art. 14a par. 1 ordynacji podatkowej, więc mają taką moc jak interpretacja podatkowa ‒ zastosowanie się do nich przez podatnika daje mu ochronę. Wprawdzie podatnik nie musi się do nich zastosować, ale należy przyjąć, że będą je stosować organy podatkowe, więc jeśli podatnik się nie zastosuje, to naraża się na spór z organami.

Są zalety…

Stanowisko zaprezentowane przez MF skutkuje sytuacją zero-jedynkową. Eliminuje uznaniowość nabywcy, co pozwala jednoznacznie określić, które paragony są fakturami. Taki efekt należy ocenić pozytywnie z perspektywy zasad przejrzystości dokumentowania i raportowania transakcji, co też znaczenie ułatwia weryfikację organom podatkowym.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • sklepowa(2020-10-29 10:52) Zgłoś naruszenie 00

  Pracuje w spożywczym sklepie, gdzie nie ma dnia abym na elzab’ie nie drukowała faktury uproszczonej. Każdego dnia mamy takie przypadki,

  Odpowiedz
 • Księgowy(2020-10-27 13:26) Zgłoś naruszenie 00

  Prosta sprawa . Minister Finansów sam nie zna przepisów. Zapomina cały czas o rozporządzeniu w sprawie kas rejestrujących, gdzie wyraźnie jest napisane, że paragon może posiadać NIP nabywcy na jego życzenie. Jeśli życzeniem jest zamieścić NIP to nadal jest to paragon. Z drugiej strony wystarczy doprecyzować art. 106 ustawy o VAT wskazując kto ma podjąć decyzję czy paragon z NIP jest fakturą uproszczoną czy nie. Moim zdaniem taka decyzja powinna być uzależniona od nabywcy i to on decyduje czy zadowoli się paragonem czy ma dostać normalną fakturę. Paragon z NIP to nadal paragon z NIP i nic więcej.

  Odpowiedz
 • Podatnik (2020-10-28 22:20) Zgłoś naruszenie 00

  A co z paragonami-fakturami ze stacji paliw. Przecież tam nie będzie numeru rejestracyjnego pojazdu, a bez tego nie ma odliczenia VAT i kosztów.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane