statystyki

Jakie dane kontrahentów wykazuje się w ewidencji VAT [PORADNIA PODATKOWA]

autor: Tomasz Krywan19.10.2020, 13:30; Aktualizacja: 19.10.2020, 13:30

Jakie dane kontrahentów wykazuje się w ewidencji VAT? Dlaczego w trakcie roku nie można zrezygnować z kasowej metody rozliczania wpłat zaliczkowych? Czy trzeba zapłacić PIT od odszkodowania z tytułu niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy? Jaka stawka VAT na sprzęt komputerowy nabywany dla szkoły przez gminę? Czy w razie wymiany sprzedanych towarów na nowe trzeba naliczyć VAT?

Czy w ewidencji VAT trzeba wykazywać adresy nabywców towarów i usług? Czy w przypadku braku takich adresów ewidencja VAT może zostać uznana za wadliwą?

Obowiązek prowadzenia tzw. pełnej ewidencji VAT wynika z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. Przepis ten stanowi, że podatnicy, z wyjątkiem podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy o VAT oraz podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy o VAT, są obowiązani prowadzić ewidencję zawierającą dane pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku i sporządzenie informacji podsumowującej. Chodzi w szczególności o dane dotyczące:


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane