statystyki

Przy rozliczaniu kluczowy jest przewidywany okres wykorzystywania aktywa na potrzeby jednostki

autor: Karolina Pawlak17.10.2020, 14:00
W tej sytuacji najwłaściwszym kontem jest konto „Zużycie materiałów”, a w układzie kalkulacyjnym odpowiednie konto, na którym ujmujecie państwo nakłady związane z projektem.

W tej sytuacji najwłaściwszym kontem jest konto „Zużycie materiałów”, a w układzie kalkulacyjnym odpowiednie konto, na którym ujmujecie państwo nakłady związane z projektem.źródło: ShutterStock

Zakupiliśmy urządzenie o wartości ok. 25 000 zł. Urządzenie to będzie używane jedynie w przez osiem miesięcy, bo w tym czasie musi zakończyć się operacyjna realizacja projektu badawczego, w którym będzie potrzebne. Mamy wątpliwość, czy ze względu na wartość urządzenia możemy jego wartość zaliczyć bezpośrednio w koszty, ponieważ będzie ono używane krócej niż rok. W jaki sposób można to zrobić? Jak je przy tym rozliczyć z punktu widzenia podatkowego – czy tak samo jak w rachunkowości?

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości za środki trwałe uważa się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Warunkiem kluczowym z punktu widzenia prawa bilansowego jest nie wartość – bo o niej ustawa o rachunkowości w ogóle nie wspomina – tylko przewidywany czas użytkowania aktywa i wykorzystywanie go na potrzeby jednostki.

To nie środek trwały

Skoro zgodnie z państwa zamiarem, popartym zresztą wymogami umowy grantowej, czas eksploatacji urządzenia nie będzie dłuższy niż 12 miesięcy, to nie ma podstaw do zaliczania zakupu, nawet znaczącego kwotowo, do środków trwałych. Zakup ten powinien być odniesiony w koszty.

W tej sytuacji najwłaściwszym kontem jest konto „Zużycie materiałów”, a w układzie kalkulacyjnym odpowiednie konto, na którym ujmujecie państwo nakłady związane z projektem.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane