statystyki

Fiskus woli przedłużyć zwrot niż narazić się na wyłudzenia

autor: Agnieszka Pokojska12.10.2020, 08:09; Aktualizacja: 12.10.2020, 08:09
Dane przedstawione w odpowiedzi na poselską interpelację nie dotyczą bieżącego roku, lecz lat 2015–2019. Wynika z nich, że od kilku lat podatników czekających na zwrot VAT dłużej niż 60 dni jest co roku ok. 3,2 tys.

Dane przedstawione w odpowiedzi na poselską interpelację nie dotyczą bieżącego roku, lecz lat 2015–2019. Wynika z nich, że od kilku lat podatników czekających na zwrot VAT dłużej niż 60 dni jest co roku ok. 3,2 tys.źródło: ShutterStock

Co roku ponad 3 tys. podatników dostaje zwrot VAT po upływie 60-dniowego terminu – wynika z odpowiedzi Piotra Dziedzica, zastępcy szefa Krajowej Administracji Skarbowej na interpelację poselską.

Wiceminister wskazał, że zwroty po 60 dniach dostaje zaledwie 0,2 proc. podatników, ale wskaźnik ten odnosi się do wszystkich czynnych podatników VAT, w tym również tych, którzy nie występowali o zwrot podatku.

Na tempo zwrotów VAT zwracaliśmy niedawno uwagę w artykule „Koronawirus przyspieszył zwroty VAT. Ale na krótko” (DGP nr 167/2020). Z danych, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Finansów, wynikało, że w maju br. fiskus rekordowo szybko oddawał podatek, bo średnio w ciągu 37 dni. W kwietniu – średnio w ciągu 41,6 dnia, czyli niemal o 10 dni szybciej niż w marcu.

Jednak od czerwca tempo zwrotów VAT znów malało. W czerwcu i w lipcu firmy czekały na pieniądze dłużej niż w zeszłym roku, a nawet dłużej niż w 2010 r.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane