Kto zacznie ewidencjonować sprzedaż za pomocą kas online po terminie wskazanym w ustawie, ten nie skorzysta z ulgi przysługującej na wymianę tych urządzeń – wyjaśnił dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
To ważna informacja dla placówek gastronomicznych, hoteli, pensjonatów, a także sprzedawców węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych. Będą oni bowiem musieli zacząć stosować kasy online najpóźniej od 1 stycznia 2021 r.
Z kolei prawnicy, lekarze, fryzjerzy i kosmetyczki mają na to czas do 1 lipca 2021 r.
Reklama
Pierwotnie przepisy przewidywały terminy o pół roku wcześniejsze, ale w związku z pandemią koronawirusa zostały one przesunięte rozporządzeniem z 10 czerwca 2020 r. (Dz.U. poz. 1059).
Z pytaniem wystąpił mechanik, który powinien był zainstalować kasę online najpóźniej 1 stycznia 2020 r., lecz tego nie zrobił. Tłumaczył, że w grudniu 2019 r. miał problem z zakupem tego rodzaju urządzenia, a potem zachorował i był na zwolnieniu lekarskim. W efekcie kupił i zafiskalizował kasę 13 stycznia 2020 r., a pierwszą sprzedaż zarejestrował w niej 30 stycznia br.
Uważał, że mimo tego opóźnienia ma prawo do ulgi na zakup kasy (90 proc. ceny kasy netto, nie więcej niż 700 zł).
Dyrektor KIS uznał, że to niemożliwe. Przypomniał, że ulga przysługuje podatnikom, którzy zostali zobowiązani do wymiany kas na działające online ze względu na prowadzenie działalności w określonych branżach, wskazanych w ustawie o VAT. Przy czym za datę rozpoczęcia prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas przyjmuje się datę określoną w art. 145b ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT.
– Podatnik świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych był zobowiązany do rozpoczęcia ewidencji za pomocą kas online od 1 stycznia 2020 r., a zatem był zobowiązany do wymiany kasy starego typu na kasę online do tego dnia – wyjaśnił dyrektor KIS.
Przypomnijmy, że przedsiębiorcy, którzy wymienią urządzenia przed ustawową datą, mogą od razu skorzystać z ulgi. Przykładowo, jeżeli hotel kupi kasę w październiku 2020 r., to z ulgi może skorzystać w rozliczeniu za ten miesiąc. Wynika to z objaśnień podatkowych z 11 lipca 2019 r.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 16 września 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-2.4012.429.2020.2.MN