statystyki

Spadek w rodzinie lepszy niż darowizna dla żyjącego partnera

autor: Łukasz Zalewski06.10.2020, 08:10; Aktualizacja: 06.10.2020, 08:13
Sprzedając mieszkanie otrzymane w darowiźnie po śmierci partnera, można zaliczyć do kosztów tylko zapłacony podatek od spadków i darowizn

Sprzedając mieszkanie otrzymane w darowiźnie po śmierci partnera, można zaliczyć do kosztów tylko zapłacony podatek od spadków i darowiznźródło: ShutterStock

- Jeśli żona i dzieci odziedziczą mieszkania po zmarłym mężu i ojcu, a następnie chcą je sprzedać, to mogą zapłacić niewielki podatek lub w ogóle go uniknąć - mówi w wywiadzie dla DGP Marek Gadacz, doradca podatkowy, partner w Crido Romowicz, radca prawny.

W wyroku z 29 września 2020 r. (sygn. akt III SA/Wa 22/20) dotyczącym opodatkowania osób żyjących w związku partnerskim WSA w Warszawie orzekł, że kto sprzedaje mieszkania otrzymane w darowiźnie od bliskich zmarłego partnera, ten nie może uwzględnić kosztów uzyskania przychodów. Jak ocenia pan to rozstrzygnięcie?

Wyrok jest prawidłowy. Nie mógł być inny w sytuacji, w której nie było testamentu. Przepisy są niestety takie, jakie są. Gdyby partner zostawił testament, to w grę wchodziłyby przepisy dotyczące spadków, które są korzystniejsze od przepisów dotyczących darowizn.

Sąd orzekł więc, że sprzedając mieszkanie otrzymane w darowiźnie po śmierci partnera, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu (ze sprzedaży) jedynie zapłacony podatek od spadków i darowizn. Nie można natomiast zaliczyć do kosztów podatkowych wydatku na zakup mieszkania, który poniósł zmarły.

To prawda. Partner, który dostał takie mieszkanie i je sprzedaje, może uniknąć podatku dochodowego jedynie pod warunkiem, że pieniądze z tej sprzedaży przeznaczy w ciągu 3 lat na własne cele mieszkaniowe (ulga mieszkaniowa), czyli np. zakup innego lokalu, gruntu, budowę domu itd.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane