statystyki

Szybki i hojny jak urząd skarbowy. MF znacznie przyspieszyło wypłaty

autor: Marek Chądzyński01.10.2020, 06:00; Aktualizacja: 01.10.2020, 08:58
urząd skarbowy

Z danych, które udostępnił nam resort finansów, wynika, że w marcu, kwietniu i maju fiskus wypłacał o 1‒2 mld zł zwrotów VAT więcej niż rok wcześniej. Taki wniosek można wysnuć, porównując kwoty, jakie wpłaciły firmy z tytułu podatku od towarów i usług na konta urzędów skarbowych z dochodami budżetu z VAT, które uwzględniają już wypłacone zwroty.źródło: ShutterStock

Ministerstwo Finansów znacznie przyspieszyło wypłaty w miesiącach, w których gospodarka była zamrożona. Wsparło to płynność firm, ale zaburzyło budżetowe statystyki.

Z danych, które udostępnił nam resort finansów, wynika, że w marcu, kwietniu i maju fiskus wypłacał o 1‒2 mld zł zwrotów VAT więcej niż rok wcześniej. Taki wniosek można wysnuć, porównując kwoty, jakie wpłaciły firmy z tytułu podatku od towarów i usług na konta urzędów skarbowych z dochodami budżetu z VAT, które uwzględniają już wypłacone zwroty. Wpływy brutto były w miesiącach lockdownu mniejsze niż przed rokiem – co oczywiste w sytuacji, gdy przychody firm drastycznie spadły. Ale nie były to szokująco duże różnice. Największy spadek był w maju, kiedy to podatnicy wpłacili 20,1 mld zł i było to o prawie 13 proc. mniej niż w maju 2019 r.

Jednocześnie dochody bud żetu z VAT – czyli to, co zostało w państwowej kasie po odliczeniu zwrotów ‒ spadły w maju aż o 33,6 proc., wynosząc 10,6 mld zł. Rok wcześniej było to niemal 16 mld zł. Nieproporcjonalnie duża różnica między tym, co wpłacili podatnicy, a kwotą, którą ostatecznie dostał budżet, wskazuje na dużo wyższy od przeciętnego poziom zwrotów z VAT.

Jak to możliwe? Ustawa o VAT określa tylko maksymalne terminy na wypłaty zwrotów, mogą one wynosić – zależenie od spełnionych warunków – 25, 60 lub nawet 180 dni. Ale jeśli urząd skarbowy uzna, że nie ma żadnych wątpliwości i zwrot się należy, może go wypłacić wcześniej. Są dwa skutki takiego przyspieszenia. Po pierwsze, wyraźnie pogarsza się wynik wykonania budżetu w miesiącu, w którym nastąpiło przyspieszenie wypłat. Tak było właśnie w maju. Ale – po drugie – wynik w miesiącu, w którym zwroty powinny wystąpić, gdyby były wypłacane normalnym trybem, jest wyraźnie lepszy niż w poprzednich latach. Zwykle następuje to dwa‒trzy miesiące po przyspieszonych wypłatach. I z taką sytuacją mamy do czynienia obecnie. Z danych MF wynika, że w maju wypłacono ok. 9,5 mld zł zwrotów w porównaniu do ok. 7,1 mld zł w ubiegłym roku. Dzięki czemu w lipcu i w sierpniu wypłaty mogły być już niższe: w lipcu zwroty wynosiły ok. 8,2 mld zł versus 9,4 mld zł rok wcześniej, w sierpniu 7,7 mld zł w porównaniu do 9 mld zł sprzed roku. To, przy większych bieżących wpłatach od podatników, pozwoliło Ministerstwu Finansów „wykręcić” w lecie bardzo dobry wynik. Szczególnie sierpniowy zasługuje na uwagę , bo państwowa kasa dostała z VAT o niemal jedną piątą więcej pieniędzy niż w sierpniu 2019 r. i zanotowała dzięki temu ok. 3 mld zł nadwyżki. Co nie jest częstym zjawiskiem w czasie recesji. I dla niektórych ekonomistów stało się podstawą do snucia optymistycznych prognoz budżetowych na ten rok.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • skarbona(2020-10-02 07:41) Zgłoś naruszenie 00

    Koniec świata. GP napisała coś dobrego o pracownikach skarbówki (bo to nie MF "robił" zwroty).

    Odpowiedz
  • Rysiek(2020-10-01 11:58) Zgłoś naruszenie 00

    Teoria Praktyka moja zwrot VATu za grudzień 2019 (jednoosobowa działalność gospodarcza) może nastąpi za tydzień bo ... .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane