statystyki

CIT dla spółek komandytowych uderzy przede wszystkim w polskie firmy [WYWIAD]

autor: Patrycja Dudek01.10.2020, 07:48; Aktualizacja: 01.10.2020, 07:56
Z mojego oglądu rynku wynika, że odsetek spółek komandytowych, w których wspólnikami są podmioty zagraniczne, jest nadal marginalny. Inwestorzy zagraniczni preferują spółki kapitałowe, które lepiej wpasowują się w ich strukturę korporacyjną - mówi Wojciech Kaptur

Z mojego oglądu rynku wynika, że odsetek spółek komandytowych, w których wspólnikami są podmioty zagraniczne, jest nadal marginalny. Inwestorzy zagraniczni preferują spółki kapitałowe, które lepiej wpasowują się w ich strukturę korporacyjną - mówi Wojciech Kapturźródło: ShutterStock

Teza, że objęcie CIT-em spółek komandytowych jest tamą dla międzynarodowej optymalizacji podatkowej, jest dużym nadużyciem. Na koniec 2018 r. zaledwie 6 proc. spośród nich posiadało jakikolwiek kapitał zagraniczny - mówi Wojciech Kaptur, radca prawny, doradca podatkowy, wspólnik w kancelarii PragmatIQ.

Jak Pan ocenia skutki planowanego objęcia spółek komandytowych podatkiem dochodowym od osób prawnych?

Deklarowana przez resort finansów walka z uchylaniem się od opodatkowania z wykorzystaniem struktur międzynarodowych to słuszna idea, ale sposób realizacji uderzy przede wszystkim w polskie firmy.

Ministerstwo Finansów argumentuje, że dziś spółki komandytowe są wykorzystywane w celach międzynarodowej optymalizacji podatkowej z udziałem spółek zagranicznych i wyprowadzania zysków do państw stosujących szkodliwą konkurencję podatkową.

Teza, że objęcie spółek komandytowych CIT-em jest tamą dla międzynarodowej optymalizacji podatkowej, jest dużym nadużyciem. Wystarczy spojrzeć na statystyki Głównego Urzędu Statystycznego, na które powołuje się również resort finansów. Wynika z nich, że na koniec 2018 r. zaledwie 6 proc. spółek komandytowych w Polsce posiadało jakikolwiek kapitał zagraniczny.

Ale to są dane z 2018 r., a MF twierdzi, że spółek komandytowych przybywa z roku na rok w gwałtownym tempie i być może dane z 2018 r. nie są już aktualne?


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane