Ograniczenie ulgi abolicyjnej do 1360 zł nie będzie dotyczyło pracowników nielądowych – zdecydowała w poniedziałek Rada Ministrów. Mimo tego sprawa i tak zostanie nagłośniona za granicą.
Chodzi o pakiet nowelizujący ustawy o PIT i CIT, który zakłada zmiany dla osób pracujących za granicą, a ściślej ‒ w krajach, z których dochody rozlicza się w oparciu o metodę proporcjonalnego odliczenia.
Obecnie, dzięki uldze abolicyjnej, takie osoby nie muszą płacić w Polsce podatku od zagranicznych dochodów. Po nowelizacji będą mogły go uniknąć jedynie w odniesieniu do zarobionych za granicą 8 tys. zł rocznie. Zaoszczędzą więc tylko 1360 zł, powyżej tej kwoty ulga abolicyjna nie będzie już stosowana.
Reklama
Proponowana przez rząd zmiana mocno zaniepokoiła także marynarzy. Ostatecznie reprezentujący ich Ogólnopolski Związek Zawodowy Oficerów i Marynarzy przekonał resort finansów, by w projekcie nowelizacji dodać zastrzeżenie, że „ograniczenie ulgi abolicyjnej nie dotyczy dochodów osiąganych z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw”.
– Nie można jednak wykluczyć, że to dodatkowe zdanie zniknie w trakcie prac sejmowych w obawie np. o dyskryminację pracowników lądowych zatrudnionych za granicą – obawia się Mateusz Romowicz, radca prawny w Kancelarii Legal Marine .
Dodaje, że nawet jeśli zastrzeżenie to pozostanie, to i tak nie wiadomo, jak urzędy skarbowe będą interpretowały pojęcie „dochody z tytułu pracy poza terytorium lądowym państw”.
Obawia się, że ulga nie obejmie dochodów marynarzy z pracy, gdy statek znajduje się w remoncie, a także dochodów uzyskiwanych na jednostkach offshore (już teraz praca na tych jednostkach jest traktowana przez skarbówkę jak praca na terytorium lądowym).
Zdaniem eksperta konieczna jest więc ustawowa definicja tego sformułowania. W przeciwnym razie może dojść do ponownych sporów z organami podatkowymi.
Ekspert informuje również o wysłanej we wtorek petycji do Parlamentu Europejskiego. Dotyczy ona zarówno planowanego ograniczenia ulgi abolicyjnej, jak i naruszania obecnie przez polskie organy administracji skarbowej zasad Unii Europejskiej.
‒ Niejednokrotnie zwracałem uwagę na próby podważania przez urzędy skarbowe prawa marynarzy do ulgi abolicyjnej – tłumaczy Mateusz Romowicz.
Wyjaśnia, że skarga do PE została wniesiona w imieniu 14 wybranych marynarzy, których sprawy są najbardziej ewidentne.
‒ Po nadaniu skardze numeru będziemy apelowali o poparcie petycji przez innych marynarzy, których prawa zostały również naruszone – zapowiada Romowicz.
Projekt ustawy o zmianie ustawy o PIT, ustawy o CIT, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw (nr z wykazu UD126) – przekazany do Sejmu.