statystyki

Raport fiskalny nie zawsze ułatwi wykazanie transakcji w JPK_V7

autor: Radosław Kowalski28.09.2020, 09:20; Aktualizacja: 28.09.2020, 09:21
Ważne przy tym jest to, że raport jest ujmowany w ewidencji, a sprzedaż z niego sumowana do obliczania podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego nawet wówczas, gdy czynność została zafakturowana, w tym również potwierdzona fakturą wystawioną dla innego podatnika.

Ważne przy tym jest to, że raport jest ujmowany w ewidencji, a sprzedaż z niego sumowana do obliczania podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego nawet wówczas, gdy czynność została zafakturowana, w tym również potwierdzona fakturą wystawioną dla innego podatnika.źródło: ShutterStock

Dotychczas nie obowiązywały jednolite zasady ujmowania w ewidencji VAT, a w konsekwencji również w JPK, sprzedaży zaewidencjonowanej w kasie rejestrującej. Od 1 października to się zmieni

W praktyce podatnicy stosowali różne metody prezentacji, niektórzy ujmowali sprzedaż na podstawie raportu fiskalnego, inni rozliczali VAT, posługując się paragonami, a jeszcze inni ‒ fakturami. Nie należały do rzadkości przypadki, w których u jednego podatnika funkcjonowały metody mieszane.

Prawodawca uporządkował jednak to zagadnienie wraz z wprowadzeniem od października nowych zasad prowadzenia ewidencji VAT. Od trzeciego kwartału 2020 r. sprzedaż, która została zarejestrowana w kasie fiskalnej, ujmowana jest w rejestrze prowadzonym dla potrzeb VAT na podstawie zbiorczego, dobowego lub miesięcznego, raportu fiskalnego. Dokument taki oznaczany jest w ewidencji i w JPK_VAT jako „RO”. Zaznaczyć przy tym należy, że raport fiskalny stanowi źródło zapisów w ewidencji sprzedaży niezależnie od tego, czy podatnik rejestruje sprzedaż w kasie fiskalnej, działając w ramach obowiązku wynikającego z przepisów, czy jest to jego autonomiczna decyzja. Oczywiście w przypadku większej liczby kas podatnik posługuje się w rejestrze odpowiednią liczbą raportów. Prezentacja transakcji na podstawie raportu fiskalnego ma tę zaletę, że dokument taki nie podlega oznaczeniu w ewidencji sprzedaży symbolami GTU ani literowymi.

Ważne przy tym jest to, że raport jest ujmowany w ewidencji, a sprzedaż z niego sumowana do obliczania podstawy opodatkowania i kwoty VAT należnego nawet wówczas, gdy czynność została zafakturowana, w tym również potwierdzona fakturą wystawioną dla innego podatnika.

Jeżeli świadczący wystawił fakturę dla podatnika VAT, to nie tylko może, ale wręcz musi uwzględnić ją w ewidencji sprzedaży. Chociaż w rejestrze VAT ujmuje się sprzedaż z raportu fiskalnego i eksponowana jest faktura, to prawodawca wprowadził mechanizm eliminowania podwójnego opodatkowania. W takim bowiem przypadku faktura do paragonu powinna być oznaczona jako „FP”. Znacznik „FP” powoduje, że kwoty wykazane w takim dokumencie nie wpływają na podstawę opodatkowania VAT.

Dzięki zastosowaniu takiego oznaczenia nie występuje podwójne opodatkowanie, a jednocześnie jeżeli nabywca dokona odliczenia VAT z takiej faktury, to organ ma możliwość sprawdzenia, czy sprzedaż z tego dokumentu została rozliczona przez świadczącego, a przynajmniej czy został on wystawiony.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane