statystyki

Tylko umorzenie przez bank daje prawo do kosztów

autor: Łukasz Zalewski23.09.2020, 07:42; Aktualizacja: 23.09.2020, 07:43
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że art. 16 ust. 1 pkt 43 ustawy o CIT ma zastosowanie jedynie do wierzytelności własnych banków z tytułu kredytów (pożyczek).

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził jednak, że art. 16 ust. 1 pkt 43 ustawy o CIT ma zastosowanie jedynie do wierzytelności własnych banków z tytułu kredytów (pożyczek).źródło: ShutterStock

Spółka, która nabyła wierzytelność kredytową i w wyniku restrukturyzacji umorzyła jej część, nie może tej umorzonej kwoty zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która nabyła wierzytelność pieniężną, zabezpieczoną na nieruchomości dłużnika. Wierzytelność powstała wskutek udzielenia mu kredytu przez bank i następnie została zbyta pośrednikowi zajmującemu się obrotem wierzytelnościami. Ten z kolei zbył ją na rzecz spółki za cenę niższą od wartości nominalnej długu z uwagi na sytuację finansową dłużnika.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane