statystyki

Wydanie majątku likwidacyjnego będzie jak jego sprzedaż

autor: Patrycja Dudek21.09.2020, 08:53; Aktualizacja: 21.09.2020, 08:53
Obecnie, zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, wydanie aktywów rzeczowych w ramach likwidacji nie skutkuje dla likwidowanej spółki powstaniem przychodu.

Obecnie, zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, wydanie aktywów rzeczowych w ramach likwidacji nie skutkuje dla likwidowanej spółki powstaniem przychodu.źródło: ShutterStock

Wydanie wspólnikom majątku likwidacyjnego przez spółki: z o.o., akcyjne, komandytowo-akcyjne, jak również komandytowe i jawne (po objęciu ich od 2021 r. CIT-em) będzie oznaczać dla tych spółek przychód do opodatkowania.

Obecnie, zgodnie z orzecznictwem sądów administracyjnych, wydanie aktywów rzeczowych w ramach likwidacji nie skutkuje dla likwidowanej spółki powstaniem przychodu. Podatek odprowadza do budżetu jedynie wspólnik – od różnicy pomiędzy wartością otrzymanego majątku likwidacyjnego a kosztami objęcia udziałów lub akcji w spółce. Stawka podatku wynosi 19 proc. (zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT oraz art. 24 ust. 5 pkt 3 ustawy o PIT).

Proponowana zmiana oznacza natomiast, że wydanie takiego majątku będzie opodatkowane również na poziomie spółki – tak jak sprzedaż. W tym celu ma być zmieniony art. 14a ustawy o CIT. Aktualnie przepis ten mówi, że „w przypadku gdy podatnik przez wykonanie świadczenia niepieniężnego reguluje w całości lub w części zobowiązanie, w tym z tytułu zaciągniętej pożyczki (kredytu), dywidendy, umorzenia albo zbycia w celu umorzenia udziałów (akcji), przychodem takiego podatnika jest wysokość zobowiązania uregulowanego w następstwie takiego świadczenia”.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane