Leasingobiorca, który pokrył koszty naprawy uszkodzonego samochodu, ma otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela z OC sprawcy obejmujące także VAT, jeżeli nie ma prawa do jego odliczenia – orzekł Sąd Najwyższy w piątkowej uchwale.
Sprawa dotyczyła odszkodowania wypłaconego z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku drogowego. Poszkodowanym okazała się spółka, która nie była właścicielem uszkodzonego samochodu, ale miała go w leasingu. Zgodnie z postanowieniami umowy leasingu (zwykle stosowanymi w takich przypadkach) miała ona – jako leasingobiorca i użytkownik samochodu – utrzymywać go w należytym stanie, zdatnym do użytku. Dlatego po wypadku auto zostało naprawione, warsztat wystawił stosowne faktury, a spółka-leasingobiorca zgłosiła szkodę do ubezpieczyciela, u którego sprawca wypadku miał wykupioną polisę OC.
I tu zaczęły się problemy. Spółka nie miała prawa do pełnego odliczenia VAT z tytułu użytkowania samochodów służbowych, a jedynie do 50 proc. kwoty podatku. Ubezpieczyciel zapłacił więc tylko kwotę netto, bez uwzględnienia VAT, bo auto było przedmiotem leasingu.