statystyki

Buty z nowotworem tanio sprzedam. Skarbówka znalazła sposób na Wólkę Kosowską?

autor: Bartek Godusławski07.09.2020, 07:30; Aktualizacja: 07.09.2020, 07:39
Cło za towar jest opłacane, żeby uśpić czujność skarbówki

fot. KAS

Cło za towar jest opłacane, żeby uśpić czujność skarbówki fot. KASźródło: DGP

Ukryty hurtownik, obrotny pośrednik i odbiorca, który azjatycki towar sprzedaje w detalu. Jego niska cena finalna to nie tylko brak zapłaconego VAT.

Kilka dni temu Krajowa Administracja Skarbowa pochwaliła się zajęciem dużej gotówki i zablokowaniem rachunków bankowych firm. W ręce funkcjonariuszy wpadł milion złotych, a zamrożenie objęło 3,3 mln zł. Czerwona lampka zapaliła się fiskusowi, gdy obserwował operacje na kontach przeprowadzane przez cztery podmioty.

Sprawa rozegrała się w jednym z podłódzkich centrów handlowych, gdzie zajęto pieniądze pośredników obracających przesyłkami. To biznes, którego symbolem jest jednak podwarszawska Wólka Kosowska.

Chodzi głównie o handel tekstyliami z Chin, Wietnamu, Turcji czy Bangladeszu. Skarbówka, policja i służby walczą z tym procederem od lat 90. Udało im się już de facto zlikwidować tzw. nocny obrót towarami z przemytu czy podróbkami, które na masową skalę były sprzedawane na targowiskach. Tamtejsze życie biznesowe nie znosi jednak próżni i co jakiś czas pojawiają się nowe, udoskonalane metody ukrywania obrotu towarami.

Zebranie podatków z działalności, która kręci się na Wólce i w wielu podobnych miejscowościach z takiego typu centrami handlowymi, wciąż jest dla skarbówki wyzwaniem.

Ostatnie zajęcie pieniędzy to przykład wyłapania modus operandi, które zyskuje na popularności.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane