statystyki

NSA: Stary urząd nie zajmuje się podatnikiem po przeprowadzce

autor: Mariusz Szulc02.09.2020, 16:00
Mężczyzna odwołał się, wskazując, że fiskus naruszył art. 18a par. 1 ordynacji podatkowej. Wynika z niego, że przy przeprowadzce po zakończeniu roku podatkowego właściwy miejscowo jest już nowy urząd skarbowy. Skoro więc decyzję wymiarową wydał niewłaściwy organ, należy uznać ją za nieważną.

Mężczyzna odwołał się, wskazując, że fiskus naruszył art. 18a par. 1 ordynacji podatkowej. Wynika z niego, że przy przeprowadzce po zakończeniu roku podatkowego właściwy miejscowo jest już nowy urząd skarbowy. Skoro więc decyzję wymiarową wydał niewłaściwy organ, należy uznać ją za nieważną.źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik zmienił miejsce zamieszkania po zakończeniu roku, postępowanie w jego sprawie powinien prowadzić nowy, właściwy dla niego miejscowo urząd skarbowy. Inaczej decyzja wymiarowa kończąca decyzję może być nieważna – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o podatnika, który w 2011 r. sprzedał udział w lokalu mieszkalnym. Dochód z tego tytułu wykazał dopiero w zeznaniu rocznym PIT-39 złożonym w listopadzie 2015 r., a w sierpniu 2016 r. przeprowadził się. Kilka miesięcy później naczelnik poprzedniego urzędu skarbowego rozpoczął wobec niego postępowanie. Uznał, że podatnik zaniżył dochód do opodatkowania i nakazał dopłacić 8 tys. zł.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane