Odsetki z udziału kapitałowego to nie przychody z innych źródeł

autor: Agnieszka Pokojska02.09.2020, 07:35; Aktualizacja: 02.09.2020, 07:35
Spółka chciała się upewnić, że przychody z tego tytułu należy kwalifikować do tego samego źródła co wypłacony zysk, a więc do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT.

Spółka chciała się upewnić, że przychody z tego tytułu należy kwalifikować do tego samego źródła co wypłacony zysk, a więc do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT.źródło: ShutterStock

Przychody z odsetek od udziału kapitałowego mają związek z działalnością gospodarczą spółki osobowej – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. Dzięki temu można zastosować liniowy podatek.

W sprawie chodziło o spółkę komandytową, która co roku na żądanie wspólnika (osoby fizycznej) ma obowiązek wypłać mu odsetki w wysokości 5 proc. od jego udziałów, i to nawet gdy spółka ponosi stratę. Prawo do odsetek z udziału kapitałowego w spółce komandytowej wynika z przepisów kodeksu spółek handlowych.

Spółka chciała się upewnić, że przychody z tego tytułu należy kwalifikować do tego samego źródła co wypłacony zysk, a więc do źródła przychodów, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza – zgodnie z art. 5b ust. 2 ustawy o PIT. W takim przypadku należałoby zastosować stawkę podatku, jaką wspólnik wybrał dla opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, a więc skalę podatkową (17 proc. i 32 proc.) bądź podatek liniowy (19 proc.). Spółka jako płatnik odprowadzałaby z tego tytułu podatek do urzędu skarbowego, a udziałowiec otrzymywałby odsetki pomniejszone o zryczałtowany podatek.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane