statystyki

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT w przypadku usług opłacanych z wykorzystaniem bonów turystycznych

autor: Tomasz Krywan31.08.2020, 11:56; Aktualizacja: 31.08.2020, 11:57
Pojawia się w związku z tym pytanie, czy w przypadku płatności dokonywanych w bonach turystycznych otrzymaniem części zapłaty jest dokonanie przez osobę fizyczną płatności z wykorzystaniem bonu czy realizacja płatności za bon turystyczny przez ZUS.

Pojawia się w związku z tym pytanie, czy w przypadku płatności dokonywanych w bonach turystycznych otrzymaniem części zapłaty jest dokonanie przez osobę fizyczną płatności z wykorzystaniem bonu czy realizacja płatności za bon turystyczny przez ZUS.źródło: ShutterStock

Jak udokumentować zaliczenie otrzymanej zaliczki na poczet nowego zamówienia?

Przedsiębiorca świadczy usługi noclegowe i przyjmuje bony turystyczne. Kiedy w stosunku do kwot płaconych za pomocą bonów powstaje obowiązek podatkowy w VAT? Czasami w ten sposób regulowane są zaliczki, a czasami rozliczana jest wykonana usługa.

Od 1 sierpnia 2020 r. można aktywować bony turystyczne, które wprowadziła ustawa o Polskim Bonie Turystycznym. Bon turystyczny stanowi formę wsparcia dla polskich rodzin w sytuacji osłabienia gospodarki przez pandemię COVID-19. Na każde dziecko przysługuje bon o wartości 500 zł (zob. art. 6 ust. 1 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym).

Mając to na uwadze, pragnę wyjaśnić, że podstawą opodatkowania VAT jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej – włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika (zob. art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). W świetle tego przepisu nie ulega wątpliwości, że kwoty płatności otrzymywane w formie bonu turystycznego stanowią element podstawy opodatkowania usług hotelarskich lub usług turystycznych (według mnie jako kwoty otrzymywane od osoby trzeciej, chociaż nie jest to wniosek całkowicie oczywisty), jak również że nie podlegają one odrębnemu opodatkowaniu VAT (czynnością podlegającą opodatkowaniu pozostaje usługa opłacona częściowo lub w całości bonem turystycznym).


Pozostało 89% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Martyna(2020-08-31 21:47) Zgłoś naruszenie 00

    Cieszę się, że miałam okazję skorzystać z tego bonu. Dużo nam to dało. Pojechaliśmy rodzinnie na wakacje do Grand Lubicz w Ustce i to był najlepszy urlop ostatnich lat dla mnie. Jestem przekonana, że jeszcze tam wrócimy.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane