statystyki

Internetowe certyfikaty wciąż wątpliwe

autor: Mariusz Szulc31.08.2020, 17:00
Wydając więc ponownie interpretację indywidualną, dyrektor KIS będzie musiał uzasadnić, dlaczego ten sam dokument w zależności od tego, kto go prześle, raz może być uznany za ważny, a innym razem nie – stwierdził sąd kasacyjny.

Wydając więc ponownie interpretację indywidualną, dyrektor KIS będzie musiał uzasadnić, dlaczego ten sam dokument w zależności od tego, kto go prześle, raz może być uznany za ważny, a innym razem nie – stwierdził sąd kasacyjny.źródło: ShutterStock

Jeżeli irlandzka administracja podatkowa uznaje za ważne certyfikaty rezydencji Facebooka czy Google’a, udostępniane przez oba koncerny w internecie, to polska skarbówka musi przekonująco wyjaśnić, dlaczego ma obiekcje – orzekł NSA.

Sąd uznał, że interpretacje indywidualne, w których brak jest takiego wyjaśnienia, nie zawierają pełnego uzasadnienia prawnego i nie dają odpowiedzi na pytanie podatnika. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej powinien więc wydać je ponownie i uzasadnić, dlaczego ma inne stanowisko niż irlandzka skarbówka.

Chodzi o problem, który opisywaliśmy już kilkakrotnie na łamach DGP, m.in. w artykule „Kłopoty z certyfikatami Facebooka i Google’a nadal aktualne” (DGP nr 142/2019). Napotykają na niego głównie firmy, które kupują usługi reklamowe od obu koncernów.

Zasadniczo polski przedsiębiorca, płacąc za reklamy, powinien potrącić 20-proc. zryczałtowany podatek „u źródła”. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy otrzyma certyfikat rezydencji zagranicznego koncernu (w formie papierowej lub elektronicznej). W obu przypadkach powinien być to certyfikat irlandzki, bo europejskie spółki tych koncernów mają siedzibę na Zielonej Wyspie.

Za dużo chętnych


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane