statystyki

KIS: Karty na zakup energii są jak karty paliwowe

autor: Agnieszka Pokojska17.08.2020, 07:54; Aktualizacja: 17.08.2020, 07:54
Unijny trybunał uznał, że wystawca kart (Vega International) świadczy usługę kredytową zwolnioną z VAT. W żadnym momencie bowiem nie dysponuje paliwem jak właściciel. Po tym wyroku pojawiła się obawa, że podobnie mogą być traktowane transakcje z użyciem kart paliwowych, co oznaczałoby, że klienci nie będą mieli prawa do odliczenia VAT.

Unijny trybunał uznał, że wystawca kart (Vega International) świadczy usługę kredytową zwolnioną z VAT. W żadnym momencie bowiem nie dysponuje paliwem jak właściciel. Po tym wyroku pojawiła się obawa, że podobnie mogą być traktowane transakcje z użyciem kart paliwowych, co oznaczałoby, że klienci nie będą mieli prawa do odliczenia VAT.źródło: ShutterStock

Sprzedaż prądu za pomocą aplikacji i kart RFID to dostawa towarów. Nie wyklucza więc prawa do odliczenia VAT – potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Spytała o to spółka, która świadczy usługi e-mobilności, czyli ładowania samochodów elektrycznych przy użyciu aplikacji mobilnej lub karty RFID.

W praktyce interpretacja potwierdza, że firma pośredniczy w ten sposób w sprzedaży energii, a nie świadczy usług finansowych (zwolnionych z VAT). To korzystna wykładnia, bo w przeciwnym razie ani spółka, ani jej klient nie odliczyliby podatku naliczonego zawartego w cenie prądu.

Jak to działa

Spółka zawiera umowy z operatorami stacji ładowania odpowiedzialnymi za ich budowę, zarządzanie, bezpieczeństwo funkcjonowania, eksploatację, konserwację i remonty.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane