Jak ewidencjonować sprzedaż towarów przez internet

autor: Aneta Szwęch15.08.2020, 16:30
W przypadku sprzedaży internetowej zapłata za transakcję może zostać zrealizowana przed wydaniem towaru za pośrednictwem systemów natychmiastowej płatności typu PayU czy PayPal. W systemach tych zapłata za towar wpływa na rachunek bankowy pośrednika finansowego, ale w momencie zarejestrowania tego wpływu podatnik (sprzedawca internetowy) może dysponować tymi środkami, podejmując decyzję o ich wypłacie z konta typu PayU czy PayPal lub pozostawieniu ich na tym koncie.

W przypadku sprzedaży internetowej zapłata za transakcję może zostać zrealizowana przed wydaniem towaru za pośrednictwem systemów natychmiastowej płatności typu PayU czy PayPal. W systemach tych zapłata za towar wpływa na rachunek bankowy pośrednika finansowego, ale w momencie zarejestrowania tego wpływu podatnik (sprzedawca internetowy) może dysponować tymi środkami, podejmując decyzję o ich wypłacie z konta typu PayU czy PayPal lub pozostawieniu ich na tym koncie.źródło: ShutterStock

Spółka prowadząca hurtownię odzieży dziecięcej ma sklep internetowy. W przypadku transakcji internetowych klienci dość często dokonują zapłaty za pośrednictwem systemów natychmiastowej płatności (PayU, PayPal). Wtedy spółka po otrzymaniu informacji, że zapłata wpłynęła na konto, wystawia fakturę i wysyła towar. Jak należy rozliczać transakcję dla celów podatkowych i ujmować w księgach rachunkowych?

W przypadku sprzedaży internetowej zapłata za transakcję może zostać zrealizowana przed wydaniem towaru za pośrednictwem systemów natychmiastowej płatności typu PayU czy PayPal. W systemach tych zapłata za towar wpływa na rachunek bankowy pośrednika finansowego, ale w momencie zarejestrowania tego wpływu podatnik (sprzedawca internetowy) może dysponować tymi środkami, podejmując decyzję o ich wypłacie z konta typu PayU czy PayPal lub pozostawieniu ich na tym koncie. Z tego powodu organy podatkowe uznają, że przychód podatkowy (CIT/PIT) oraz obowiązek podatkowy (VAT) z tytułu sprzedaży towarów, za którą zapłata nastąpiła za pośrednictwem systemów natychmiastowej płatności, powstaje z chwilą wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy pośrednika finansowego, a nie dopiero z chwilą wpływu tych środków na rachunek bankowy sprzedawcy internetowego. W tej sytuacji przychód podatkowy powstaje zgodnie z art. 12 ust. 3a pkt 2 ustawy o CIT oraz art. 14 ust. 1c pkt 2 ustawy o PIT. Aby uniknąć rozbieżności między prawem podatkowym i bilansowym, wskazane jest, aby według tej samej zasady wyznaczyć moment uzyskania przychodu bilansowego przez sprzedawcę internetowego. Dla celów VAT wpływ pieniędzy na rachunek pośrednika finansowego skutkuje także powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT (zob. interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 grudnia 2014 r., nr IPPP1/443-1254/14-2/MP).

przykład

Sprzedaż odzieży

Spółka otrzymała zamówienie złożone przez internet na sprzedaż odzieży dla dzieci. Wartość transakcji na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej wyniosła 369 zł (300 zł wartość netto + 69 zł VAT). Klient 31 sierpnia zapłacił za towar za pośrednictwem systemu natychmiastowej płatności. Tego samego dnia spółka wystawiła fakturę oraz wydała towar. Firma jest zwolniona z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy rejestrującej. Należność za towar wpłynęła na rachunek bankowy spółki 1 września. Przykład pomija kwestię prowizji pobranej przez pośrednika finansowego.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane