statystyki

Usprawnienie egzekucji administracyjnej niekoniecznie ucieszy dłużników

autor: Łukasz Zalewski02.08.2020, 18:00
Ministerstwo Finansów wskazało, że celem nowelizacji jest „uproszczenie procedur administracyjnych obowiązujących w egzekucji administracyjnej mających pozytywne znaczenie nie tylko dla wierzycieli i organów egzekucyjnych, lecz również dla zobowiązanych”.

Ministerstwo Finansów wskazało, że celem nowelizacji jest „uproszczenie procedur administracyjnych obowiązujących w egzekucji administracyjnej mających pozytywne znaczenie nie tylko dla wierzycieli i organów egzekucyjnych, lecz również dla zobowiązanych”.źródło: ShutterStock

Postępowania będą bardziej efektywne, organy będą mogły szybciej wyegzekwować zaległości. Część procedur zostanie uproszczona, co z kolei jest dobrą wiadomością dla podatników

Ustawa z 11 września 2019 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 2070) wejdzie w życie 30 lipca 2020 r. To duża nowelizacja ustawy z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1438; ost.zm. Dz.U. z 2019 r. poz. 2070), a eksperci nie mają wątpliwości, że zmiany są korzystne dla organów egzekucyjnych. Gorzej, jeśli chodzi o podatników.

– Zmierzamy w końcu do efektywności postępowań egzekucyjnych i proporcjonalności pobieranych opłat egzekucyjnych w stosunku do czynności podejmowanych przez organy administracyjne w trakcie egzekucji – przyznaje Renata Miązek, menedżer w zespole postępowań podatkowych i sądowych EY. Jak dodaje Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Accreo, uproszczenie i przyspieszenie dochodzenia należności publicznoprawnych, w tym zobowiązań podatkowych, oznacza, że podatnicy powinni być bardziej wyczuleni na zaległości. Ich egzekucja może bowiem po zmianach przebiegać szybciej i sprawniej.

– Generalnie zmiany polegają na usprawnieniu, przyspieszeniu i unowocześnieniu procedur działania organów, które w końcowym efekcie służyć będą zmniejszeniu formalizmu egzekucji dla organów, a tym samym zwiększeniu możliwości ich szybkiego działania. To na pewno dla dłużników nie jest dobra wiadomość – zgadza się Gerard Dźwigała, radca prawny i doradca podatkowy w Kancelarii Dźwigała, Ratajczak i Wspólnicy. Dodaje on, że nowelizacja nie wprowadza fundamentalnych i systemowych zmian zasad egzekucji administracyjnej, niemniej jednak zawiera wiele rozwiązań o bardzo dużym znaczeniu praktycznym dla stron tych postępowań. – Zmiany te w zdecydowanej większości mają charakter techniczny, usprawniający i porządkujący obecne regulacje i procedury – wtóruje mu Dariusz Malinowski, partner, szef zespołu ds. postępowań podatkowych i sądowych w KPMG w Polsce.

Ministerstwo Finansów wskazało, że celem nowelizacji jest „uproszczenie procedur administracyjnych obowiązujących w egzekucji administracyjnej mających pozytywne znaczenie nie tylko dla wierzycieli i organów egzekucyjnych, lecz również dla zobowiązanych”. – Z całą pewnością ustawa zawiera bardzo wiele uproszczeń i rozwiązań ułatwiających wykonywanie egzekucji organom egzekucyjnym. Należy jednak mieć poważne wątpliwości, czy jest to, tak jak deklaruje projektodawca, korzystne także dla dłużników, przeciw którym egzekucja jest kierowana – ocenia Gerard Dźwigała.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane