statystyki

W 2021 roku podatek od mieszkań, budynków i gruntów nieco w górę

autor: Łukasz Zalewski16.07.2020, 07:50; Aktualizacja: 16.07.2020, 07:50
Gdzie obowiązują maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych? Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że stosuje je kilkaset gmin i miast w Polsce, m.in. Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań. Można się spodziewać, że również w przyszłym roku podniosą one daniny do maksymalnego dozwolonego poziomu.

Gdzie obowiązują maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych? Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że stosuje je kilkaset gmin i miast w Polsce, m.in. Warszawa, Gdańsk, Kraków, Poznań. Można się spodziewać, że również w przyszłym roku podniosą one daniny do maksymalnego dozwolonego poziomu.źródło: ShutterStock

Inflacja w I półroczu wyniosła 3,9 proc. – podał wczoraj prezes GUS. O tyle wzrosną więc stawki podatków i opłat lokalnych w przyszłym roku.

Od wskaźnika inflacji zależy wysokość maksymalnych stawek podatków: od nieruchomości oraz od środków transportowych, a także opłat lokalnych: miejscowej, uzdrowiskowej, targowej i reklamowej. Co roku w lipcu ogłasza go prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Na tej podstawie minister finansów przelicza stawki i publikuje je potem w obwieszczeniu (pod koniec lipca lub w sierpniu).

Już teraz jednak widać, że w 2021 r. podwyżka podatków i opłat lokalnych będzie bardziej znacząca, zwłaszcza dla przedsiębiorców, niż w poprzednich latach. Ostatnio była w zasadzie symboliczna. W 2020 r. inflacja wyniosła 1,8 proc., co przykładowo oznaczało podwyżkę podatku od gruntów pod domami – o 1 gr, a stawki za mieszkania i domy – o 2 gr za 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane