statystyki

Biała lista VAT. Pośrednikom w płatnościach grozi dodatkowy przychód

autor: Radosław Kowalski13.07.2020, 09:35; Aktualizacja: 13.07.2020, 09:35
VAT

Wątpliwości mogą pojawić się wówczas, gdy środki omyłkowo wpłyną na rachunek podmiotu trzeciego, a ten, zgodnie z dodatkowymi ustaleniami, nie dokona ich zwrotu płacącemu, lecz przekaże właściwemu odbiorcyźródło: ShutterStock

Za zapłatę na rachunek niewidniejący w wykazie czynnych podatników VAT karą jest wyłączenie z kosztów podatkowych. Ale nie są to jedyne regulacje, w których prawodawca przewidział nieprzyjemne dla podatników skutki fiskalne przekazania środków na konto spoza białej listy.

Należy pamiętać, że w pewnych okolicznościach, opisanych w obu ustawach o podatkach dochodowych, podatnik może być zmuszony do rozpoznania dodatkowego przychodu z tego tylko powodu, że dokonał zapłaty w sposób inny, niż oczekuje tego ustawodawca. Chodzi o przypadki, w których podatnik, działając na podstawie umowy zawartej z dostawcą towarów lub usługodawcą zarejestrowanym na potrzeby podatku od towarów i usług jako podatnik VAT czynny albo nabywca towarów lub usługobiorca, jest zobowiązany do pobrania należności od nabywcy towarów lub usługobiorcy za dostawę towarów lub świadczenie usług, potwierdzone fakturą, i przekazania jej w całości albo części dostawcy towarów lub usługodawcy.

Co istotne, ewentualny niekorzystny skutek w postaci dodatkowego przychodu dotyczy tych pośredników w płatnościach, którzy przyjmują i przekazują dalej zapłaty, będąc do tego zobowiązanymi umownie, a stosowny kontrakt może być zawarty ze świadczącym lub nabywcą. Zatem chodzi tutaj w szczególności o faktorów, podmioty zajmujące się windykacją, a także instytucje płatnicze.


Pozostało 91% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane