Seniorka, która kupiła komputer, by stać się bardziej samodzielna, nie odliczy wydatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej i to nie tylko dlatego, że zamiast faktury wzięła paragon – wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Spytała o to kobieta, która ma orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności i cierpi – jak podała – na liczne przypadłości (depresję, schizofrenię, zwyrodnienie kręgosłupa). Komputer kupiła, by stać się bardziej samodzielna: robić zakupy przez internet, kontaktować się z urzędami i relaksować się przy słuchaniu muzyki, co miało pozytywnie wpłynąć na jej zdrowie psychiczne.
Poinformowała, że za laptop zapłaciła 1300 zł, ma na to paragon i potwierdzenie przelewu. Wyjaśniła, że nie ma faktury i już jej nie będzie miała, bo sklep został zamknięty.
Spytała, czy mimo tego może odliczyć wydatek od dochodu w rocznym zeznaniu PIT.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że to niemożliwe. Wyjaśnił, że wydatki na cele rehabilitacyjne ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego i sprzedającego, rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty. Paragon nie wystarczy, bo nie pozwala zidentyfikować kupującego.
Ponadto – jak dodał dyrektor KIS – podatniczka nie mogłaby skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej nawet wtedy, gdyby miała fakturę. Artykuł 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o PIT pozwala bowiem odliczać jedynie wydatki na sprzęt, który jest niezbędny w rehabilitacji i ułatwia wykonywanie czynności życiowych. Natomiast kupiony przez podatniczkę laptop nie wyróżnia się żadnymi indywidualnymi cechami związanymi z rodzajem jej niepełnosprawności.
Z całą pewnością jest on pomocny w życiu codziennym, ale jest to urządzenie powszechnego użytku, z którego można korzystać niezależnie od ewentualnej niepełnosprawności – stwierdził fiskus w interpretacji. Wyjaśnił, że jest to zasadniczy powód braku prawa do ulgi.
Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 23 czerwca 2020 r., sygn. 0113-KDWPT.4011.26.2020.2.ASZ