statystyki

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy wypłacona z Funduszu Pracy a podatki dochodowe

autor: Marcin Szymankiewicz10.07.2020, 12:00
Środki pochodzące z pożyczki nie podlegają egzekucji ani sądowej, ani administracyjnej. Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczego

Środki pochodzące z pożyczki nie podlegają egzekucji ani sądowej, ani administracyjnej. Środki te, w razie ich przekazania na rachunek płatniczy, są wolne od zajęcia na podstawie sądowego lub administracyjnego tytułu wykonawczegoźródło: ShutterStock

Od kilku lat prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Dowiedziałem się, że zgodnie z przepisami wprowadzonymi w ramach tarczy antykryzysowej mogę otrzymać nisko oprocentowaną pożyczkę w wysokości 5 tys. zł, która może zostać umorzona. Czy w przypadku skorzystania z tej formy pomocy muszę ją w jakiś sposób rozliczyć w PIT?

Stosownie do art. 15zzd ustawy o COVID-19 (w brzmieniu obowiązującym od 16 maja 2020 r.) w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 starosta może na podstawie umowy udzielić ze środków Funduszu Pracy jednorazowo pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1 prawa przedsiębiorców, który prowadził działalność gospodarczą przed 1 kwietnia 2020 r. [ramka]

Jak ustala się status podmiotu

Mikroprzedsiębiorcą – stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 1 prawa przedsiębiorców – jest przedsiębiorca, który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych spełniał łącznie następujące warunki:

a) zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz

b) osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro, lub sumy aktywów jego bilansu sporządzonego na koniec jednego z tych lat nie przekroczyły równowartości w złotych 2 milionów euro.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane