statystyki

Akcyzowy poślizg ma pomóc małym firmom z branży tytoniowej

autor: Patrycja Otto01.07.2020, 09:45; Aktualizacja: 01.07.2020, 13:12
Branża tytoniowa nie jest jedyną, która zabiega o przesunięcie w czasie wejścia podatku. Inną jest sektor spożywczy, który apeluje o zaniechanie wdrażania podatku od cukru.

Branża tytoniowa nie jest jedyną, która zabiega o przesunięcie w czasie wejścia podatku. Inną jest sektor spożywczy, który apeluje o zaniechanie wdrażania podatku od cukru.źródło: ShutterStock

Od dziś miała obowiązywać akcyza na e-papierosy. Wejdzie jednak za trzy miesiące. Nie cała branża jest zadowolona z takiej sytuacji.

W przypadku płynu do papierosów elektronicznych podatek miał wynieść 0,55 zł za każdy mililitr, a od wyrobów nowatorskich – 155,79 zł/kg i 32,05 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Na dwa dni przed wejściem w życie regulacji resort zmienił jednak zdanie. Jak tłumaczy, powodem zaniechania poboru akcyzy jest wirus SARS-CoV-2.

Mali producenci, którzy stanowią większość z kilkuset firm działających w tym sektorze, nie kryją zadowolenia. – Zabiegaliśmy o przesunięcie w czasie wejścia podatku od kilkunastu tygodni. Powodem był wybuch pandemii, z powodu której wiele przedsiębiorstw nie zdążyło z uruchomieniem składu podatkowego, bo zdecydowały się w ostatniej chwili, a to zajmuje przynajmniej trzy miesiące. Inne miały problem z zabezpieczeniem akcyzowym – mówi Piotr Zieliński, prezes Stowarzyszenia Vaping Association Polska.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane