Nie wszyscy wierzyciele szybciej skorzystają z ulgi na złe długi

autor: Radosław Kowalski29.06.2020, 09:28; Aktualizacja: 29.06.2020, 10:02
W ramach walki ze skutkami epidemii prawodawca wprowadził obowiązujące od 31 marca 2020 r. przepisy, na podstawie których część dłużników uniknęła konieczności korekty in plus podstawy naliczania zaliczek.

W ramach walki ze skutkami epidemii prawodawca wprowadził obowiązujące od 31 marca 2020 r. przepisy, na podstawie których część dłużników uniknęła konieczności korekty in plus podstawy naliczania zaliczek.źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tarcza antykryzysowa 4.0 skraca okres oczekiwania na możliwość korekty i pozwala zmniejszyć zaliczki szerszemu kręgowi podmiotów. Niestety, części podatników w tej regulacji nie uwzględniono.

Z początkiem 2020 r. wprowadzono do ustaw o podatkach dochodowych ulgę na złe długi. Zgodnie z przepisami przejściowymi jest ona stosowana wyłącznie w odniesieniu do tych transakcji, których termin płatności przypadał po 31 grudnia 2019 r. W konsekwencji – zgodnie z ustawą nowelizującą (Dz.U. z 2019 r. poz. 1649) – podatnicy mogli (wierzyciele) lub musieli (dłużnicy) zastosować wprowadzone mechanizmy dopiero przy wyznaczaniu zaliczek na CIT/PIT za marzec (gdyby płatność przypadała na 1 stycznia 2020 r.), a faktycznie za kwiecień 2020 r. Termin taki przypadł więc na czas epidemii.

Pomoc tylko dla dłużników

W ramach walki ze skutkami epidemii prawodawca wprowadził obowiązujące od 31 marca 2020 r. przepisy, na podstawie których część dłużników uniknęła konieczności korekty in plus podstawy naliczania zaliczek. Tu należy wyjaśnić, że wyłączenie to dotyczy jedynie dłużników, i to tylko tych, którzy ponieśli w danym okresie rozliczeniowym, w którym wystąpiły przesłanki do zastosowania podwyższenia dochodu ze względu na brak zapłaty, negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19. Wskazano przy tym w przepisach, jakie kryteria muszą być spełnione. Faktem jednak jest, że zmiany dotyczyły w bezpośredni sposób jedynie dłużników (o ile ponieśli negatywne skutki z powodu COVID-19), nie wpływały zaś na sytuację wierzycieli. To oznaczało, że w dalszym ciągu mogli oni korzystać z ulgi na złe długi na pierwotnie przyjętych warunkach, tj. w szczególności po upływie 90 dni od terminu płatności określonego w fakturze (rachunku) lub w umowie.

Co więcej, z ulgi na złe długi na etapie zapłaty zaliczek w dalszym ciągu (zgodnie z ogólną zasadą) nie mogli skorzystać podatnicy opłacający zaliczki na PIT/CIT w formie uproszczonej, tj. w postaci stałych zaliczek. O ile są małymi podatnikami, mogli oni co najwyżej zrezygnować z metody uproszczonej i dopiero wówczas zastosować ulgę na złe długi.

Wsparcie dla czekających na zapłatę


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Mateusz(2020-06-29 22:10) Zgłoś naruszenie 00

    W tej całej pandemii to najbardziej jestem wdzięczny swojemu zespołowi, że udało nam się przetrwać. Zatrudniliśmy nawet specjalistów z Ofi Detal i dzieki temu udało nam się te tarcze ogarnąć.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane