statystyki

Jak obliczać część subwencji PFR przeznaczoną do zwrotu

autor: Joanna Śliwińska19.06.2020, 06:00; Aktualizacja: 19.06.2020, 07:37
kalkulator, podatki, księgowość, biuro, biznes, praca

Regulamin ubiegania się o udział w programie „Tarcza finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich firm” mówi o 12 miesiącach liczonych od „dnia otrzymania subwencji”, ale przygotowany przez PFR poradnik – „Przewodnik dla mikro, małych i średnich firm po tarczy finansowej” mówi o 12 miesiącach, licząc od „pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego po dniu udzielenia subwencji finansowej”.źródło: ShutterStock

Niektórzy przedsiębiorcy już dziś obawiają się kłopotów z rozliczaniem dofinansowania z PFR. Reguły zwracania środków są bowiem skomplikowane, a ponadto wydany do regulaminu poradnik czasami nie jest z nim kompatybilny. I choć z rozliczeniem pomocy beneficjenci będą mieli do czynienia dopiero za 12 miesięcy, to już dziś warto wiedzieć, z jakimi problemami będą się musieli zmierzyć.

Subwencja udzielona mikroprzedsiębiorcy podlega zwrotowi wymiarze 100 proc. w przypadku, gdy w ciągu 12 miesięcy od dnia otrzymania subwencji:

W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę, że regulamin ubiegania się o udział w programie „Tarcza finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich firm” mówi o 12 miesiącach liczonych od „dnia otrzymania subwencji”, ale przygotowany przez PFR poradnik – „Przewodnik dla mikro, małych i średnich firm po tarczy finansowej” mówi o 12 miesiącach, licząc od „pierwszego pełnego miesiąca kalendarzowego po dniu udzielenia subwencji finansowej”. W takiej sytuacji rozstrzygający powinien być regulamin, ponieważ regulamin jest w rzeczywistości powtórzeniem treści uchwały Rady Ministrów nr 50/2020 z 27 kwietnia 2020 r. w sprawie programu rządowego „Tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Małych i Średnich Firm”.

Jeśli w ciągu 12 od miesięcy nie wystąpiło żadne z powyższych zdarzeń, subwencja podlega zwrotowi częściowo – od 25 do 75 proc. Przy czym każdy mikroprzedsiębiorca będzie musiał zwrócić minimum 25 proc. Procent ten może wzrosnąć aż do 75 proc., jeśli w ciągu 12 pełnych miesięcy przedsiębiorca zmniejszył zatrudnienie w stosunku do zatrudnienia na koniec miesiąca kalendarzowego poprzedzającego datę złożenia wniosku.

Kwota zwrotu może wahać się od 25 do 75 proc. w zależności od tego, jak duża była redukcja załogi. Jeśli nie zmniejszono zatrudnienia albo wręcz ono wzrosło, beneficjent zwraca tylko obowiązkowe 25 proc. Z kolei, jeśli zwolniono więcej niż połowę wyjściowej liczby zatrudnionych (niezależnie od tego, czy 51, czy np. 90 proc.), kwota subwencji do zwrotu wzrasta do maksimum, czyli 75 proc.

Najbardziej problematyczna jest sytuacja pośrednia, w której zmniejszenie zatrudnienia nastąpiło, lecz o mniej niż 50 proc. wyjściowego stanu. W takim przypadku, aby obliczyć, jaką dodatkową część subwencji przedsiębiorca musi zwrócić, trzeba ustalić skalę redukcji zatrudnienia.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • Ilona(2020-06-19 12:43) Zgłoś naruszenie 30

  Ale jak ktoś ma z tym problem to moze zawsze pomóc sobie stroną PFR lub ich infolinia PFR: 0 800 800 120 tam udziela szczegółowo wszystkich informacji.

  Odpowiedz
 • Joanna(2020-06-26 22:35) Zgłoś naruszenie 00

  A co po 12 m-cach? Jeśli okaże się że muszę działalność zamknąć po tym czasie to będzie to miało znaczenie jeśli będę spłacał te 25%?

  Odpowiedz
 • kuku(2020-06-23 14:45) Zgłoś naruszenie 00

  A najlepiej PFR uwzględnia UCZNIÓW, jako pracowników!! Firma liczy 15 pracowników i 6 uczniów, w tym 4 kończy w tym roku... Może jeden absolwent zostanie, a reszta? Nigdzie uczniowie nie są uwzględniani... a tutaj tak. W związku z powyższym decyzja... żadnych nowych uczniów... W d..pie, w mojej branży tylko ja przyjmowałem uczniów... no cóż, niech państwo się martwi o brak wykwalifikowanych pracowników.

  Odpowiedz
 • Natalia(2020-06-21 13:50) Zgłoś naruszenie 00

  Ja miałam duży problem, żeby to wszystko ogarnąć. Ale na szczęście zatrudniliśmy biura rachunkowe Ofi Detal i pomogli nam to załatwić.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane