statystyki

Uproszczone faktury poza JPK dopiero od października

autor: Agnieszka Pokojska15.06.2020, 16:00
Analogicznie przesuwany jest moment wejścia w życie przepisów wykonawczych.

Analogicznie przesuwany jest moment wejścia w życie przepisów wykonawczych.źródło: ShutterStock

Od 1 października do końca 2020 r. nie trzeba będzie ujmować w jednolitym pliku kontrolnym paragonów z NIP nabywcy wystawionych na kwotę do 450 zł. Ale do 30 września br. taki obowiązek pozostanie.

Wynika to z projektu rozporządzenia, który wprowadzi zmiany do innego rozporządzenia – z 15 października 2019 r., określającego szczegółowy zakres danych, które trzeba wykazywać w ewidencji VAT, w tym docelowo w nowym JPK_V7 (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988).

Nowy JPK_V7 miał wejść w życie najpierw 1 kwietnia br., potem termin ten został przesunięty na 1 lipca, lecz tarczą 4.0. (która czeka na rozpatrzenie przez Senat) po raz kolejny zostanie on odroczony, tym razem do 1 października br. Dopiero od tego dnia nowy JPK_V7 zacznie obowiązywać wszystkich przedsiębiorców (małych, średnich i dużych).

Analogicznie przesuwany jest moment wejścia w życie przepisów wykonawczych.

Najpierw rozporządzenie z 15 października 2019 r. miało zacząć obowiązywać od kwietnia br., potem termin ten został przesunięty na 1 lipca br. (rozporządzeniem z 1 kwietnia 2020 r., Dz.U. poz. 576). Teraz miałby on zostać przełożony na 1 października br. Tak zakłada projekt kolejnego rozporządzenia.

To pociąga za sobą istotne skutki w zakresie wykazywania w JPK uproszczonych faktur, tj. paragonów z NIP nabywcy wystawionych na kwotę nieprzekraczającą 450 zł (albo 100 euro). Przepisy epizodyczne wyłączają je z JPK czasowo, tj. do 31 grudnia 2020 r.

Ponieważ regulacje rozporządzenia z 15 października 2019 r. miałyby wejść w życie – zgodnie z projektem zmian – od 1 października br., to dopiero od tego dnia będzie możliwość nieujmowania faktur uproszczonych w JPK. To oznacza, że jeżeli minister finansów nie zmieni przepisów epizodycznych, podatnicy nie będą wykazywać uproszczonych faktur w jednolitym pliku kontrolnym zaledwie przez trzy miesiące (październik, listopad i grudzień). Obecnie taki wymóg istnieje i obowiązywałby on jeszcze do końca września br.  

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług – w konsultacjach


Pozostało 0% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane