statystyki

NSA: Drobne przewinienia powinny ujść przewoźnikowi na sucho

autor: Łukasz Zalewski15.06.2020, 07:50; Aktualizacja: 15.06.2020, 07:51
Z orzecznictwa wynika też, że organy powinny brać pod uwagę to, jak wysokość nałożonej sankcji ma się do dochodów przewoźnika z danego transportu. Zwrócił na to uwagę NSA w wyrokach z 18 maja br. oraz z 7 grudnia 2018 r. (sygn. akt II GSK 1696/18), a także WSA w Poznaniu w orzeczeniu z 30 stycznia 2019 r. (sygn. akt III SA/Po 684/18, nieprawomocne).

Z orzecznictwa wynika też, że organy powinny brać pod uwagę to, jak wysokość nałożonej sankcji ma się do dochodów przewoźnika z danego transportu. Zwrócił na to uwagę NSA w wyrokach z 18 maja br. oraz z 7 grudnia 2018 r. (sygn. akt II GSK 1696/18), a także WSA w Poznaniu w orzeczeniu z 30 stycznia 2019 r. (sygn. akt III SA/Po 684/18, nieprawomocne).źródło: ShutterStock

Nie można nakładać 10 tys. zł kary na firmę transportową, która działa zgodnie z prawem, a jedynie dopuściła się nieistotnych podatkowo omyłek – orzekł po raz kolejny NSA.

Przypomnijmy, że zgodnie z pakietem przewozowym (Dz.U. z 2017 r. poz. 708 ze zm.) podmioty wysyłające lub odbierające towary wrażliwe (paliwo, alkohol skażony, susz tytoniowy, olej rzepakowy itp.) muszą wprowadzać najważniejsze informacje dotyczące przewozu towarów do elektronicznej bazy SENT. Prowadzi ją Krajowa Administracja Skarbowa. Dane do systemu musi też wprowadzać firma przewozowa, która odpowiada za przesyłkę towarów.

Za brak zgłoszenia lub błędy grożą kary – zarówno sprzedawcom i odbiorcom, jak i przewoźnikom. Ci ostatni za brak zgłoszenia mogą zapłacić 20 tys. zł, a za błędy w nim 10 tys. zł. Zgodnie jednak z art. 22 ust. 3 pakietu przewozowego organ może odstąpić od ukarania firmy transportowej, jeśli przemawia za tym ważny interes przewoźnika albo interes publiczny, pod warunkiem że nie oznacza to przyznania pomocy publicznej.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane